FOTBAL  »  NATIONALA  »  OLANDA U19 - ROMÂNIA U19 2-1

Minutul negru » România a condus Olanda cu golul lui Adrian Petre, dar în finalul primei reprize a cedat de două ori, batavii impunându-se cu 2-1

Articol de - Publicat vineri, 07 octombrie 2016 00:00

Aseară, "tricolorii" U19 au debutat în grupa de calificare la Turneul de Elită pentru CE 2017 chiar cu ţara gazdă, Olanda.

Şi după ce Udeanu a parat ocazia lui Diun (6), la prima oportunitate, Ianis Hagi a trimis periculos cu capul, portarul a respins şi Adrian Petre (14) a deschis scorul: 0-1. Batavii au dominat, şi-au creat câteva ocazii, însă acelaşi Udeanu a scos tot. Defensiva românilor a clacat însă în finalul primei reprize, când a încasat două goluri la interval de un minut, de la Bijleveld şi Dilrosun.

Udeanu scoate tot, Paşcanu bară

În partea a doua, tot olandezii şi-au creat mai multe ocazii de gol, dar Andrei Udeanu n-a mai cedat. Elevii lui Enache au replicat de câteva ori periculos prin Ianis Hagi (59) şi, mai ales, Paşcanu, care a nimerit bara transversală (79) după un corner. În prelungiri, Dilrosun a tras şi el în bară, iar apoi Ianis Hagi a mai ratat o oportunitate să egaleze. A rămas 2-1, ca la pauză. Mâine, România întâlneşte Norvegia, într-un meci decisiv pentru a prinde unul dintre primele două locuri, calificante la Turneul de Elită.

Olanda U19 - România U19 2-1 (2-1)

Marcatori: Bijleveld (45), Dilrosun (45 plus 1) / Ad. Petre (14)

România U 19: Udeanu - Căpuşă, Paşcanu, Ciobotariu, Kilyen - Oaidă, Vl. Dragomir - Grecu (Ciobanu, 67), I. Hagi (cpt.), Fl. Coman - Ad. Petre (Man, 78). Antrenor: Costel Enache

Arbitru: Steven McLean (Scoţia)
Cartonaşe galbene: Duin (3)/ Ad. Petre (52)

Clasament Grupa a 2-a

1. Norvegia 3p (golaveraj 9-0)
2. Olanda 3p (2-1)
3. România 0p (1-2)
4. San Marino 0p (0-9)

Aseară s-a mai jucat: San Marino - Norvegia 0-9
România mai are de jucat cu: Norvegia (8 octombrie), San Marino (11 octombrie)
* Se califică la Turneul de Elită ocupantele primelor două locuri din fiecare grupă, plus cel mai bun loc 3 din cele 13 grupe preliminare

Citește și:
Scandal-monstru în Giulești, după Rapid - U Cluj » Jucătorii au fost înjurați de fani și loviți cu bățul de la tobă!
Superliga
Scandal-monstru în Giulești, după Rapid - U Cluj » Jucătorii au fost înjurați de fani și loviți cu bățul de la tobă!
Mircea Lucescu, în comă la Terapie Intensivă » Ultimele informații de la Spitalul Universitar
Nationala
Mircea Lucescu, în comă la Terapie Intensivă » Ultimele informații de la Spitalul Universitar
Andreea Bălan și Simona Halep au atras atenția la finala Țiriac Open 2026! În ce ținute și-au făcut apariția
Tenis
Andreea Bălan și Simona Halep au atras atenția la finala Țiriac Open 2026! În ce ținute și-au făcut apariția
Ce gafă! Finala Cupei României, decisă la „masa verde” » Au încălcat regulamentul chiar în timpul meciului
Volei
Ce gafă! Finala Cupei României, decisă la „masa verde” » Au încălcat regulamentul chiar în timpul meciului
FOTO Germanii compară Dacia Sandero Stepway cu Audi Q2. „Merită diferența de 20.000 de euro?”
Profit.ro
FOTO Germanii compară Dacia Sandero Stepway cu Audi Q2. „Merită diferența de 20.000 de euro?”
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”


Comentarii (4)
aius
aius  •  07 Octombrie 2016, 17:05

pacat! hai baieti,nu e greu !

ray51
ray51  •  07 Octombrie 2016, 11:52

Infrangerea se numeste infrangere si-ti aduce ZERO puncte in clasament.

antalmihai
antalmihai  •  07 Octombrie 2016, 10:13

si pe presiunile facute de el!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!