GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  MEDIA

A Bigger Stadium

Articol de - Publicat joi, 19 iulie 2007 00:00

Dacă stadionul Naţional ar fi fost dărîmat, unde concertau The Rolling Stones?  Nu sîntem în Rio de Janeiro. Acolo au nu doar stadioane imense, ci şi plaja Copacabana, unde The Rolling Stones au cîntat anul trecut în faţa a un milion de oameni. Noi sîntem în România. Avem un singur stadion de oarecare capacitate, 60.000 de locuri, în Bucureşti. Construit în 1953, perioada entuziasmului de tip "hei rup". Acolo am găzduit marţi seară show-ul "A Bigger Bang" al lui Sir Mick Jagger şi colegii. Şi tribunele, şi gazonul s-au umplut. Peste 60.000 de oameni au venit să asculte "Paint It Black" şi "Sympathy for the Devil". Şi nu le-a părut rău.

Stadionul Naţional mai e în picioare doar prin originalele concursuri de împrejurări care ne pigmentează societatea şi viaţa. Destinat să fie demolat, a rămas pe poziţie pentru că, la noi, noţiunea de urgenţă nu există. Hotărîrile sînt luate pentru a fi nerespectate sau schimbate. Îndulcite, minimalizate, uitate. Dărîmarea s-a transformat în modernizare, apoi din nou în demolare, dar după concertul Rolling Stones şi după ce Dinamo îşi va fi disputat aici meciurile din Liga Campionilor sau Cupa UEFA.

Dacă în locul arenei ar fi fost marţi ruine şi moloz, unde i-am fi dus pe Jagger, Richards, Watts şi Wood? Poate în Sala Polivalentă, soră mai mică de vîrstă, dar din aceiaşi părinţi, a stadionului. Ca să se sufoce spectatorii din cauza lipsei de ventilaţie şi să ne facem de ruşine definitiv. Sau poate pe Stadionul Cotroceni, dar cineva trebuie să fi sesizat că e o diferenţă de istorie şi mărire între Stones şi RBD. Poate în Ghencea, dar ar fi purtat ghinion, precum "naţionalei" de fotbal. Şi, oricum, n-ar fi vrut Gigi Becali, căci cine mai sînt şi păcătoşii ăştia?

Cel mai bine era altcumva. Să se dărîme stadionul Naţional şi să se construiască altul în locul lui cu viteza cu care vecinii unguri şi-au înlocuit Sala Sporturilor din Budapesta, mistuită de incendiu, cu una mai mare şi mai modernă. Şi dacă tot am ajuns aici, oare prin ce sertar s-o prăfui proiectul primarului general pentru o supersală poli şi ultrasportivă, care la ora asta trebuia să fie deja funcţională? Dar cui îi pasă? I-am văzut pe The Rolling Stones, gazonul a rezistat, am mai scăpat cu bine încă o dată! Ce ne facem însă dacă cei trei supravieţuitori ai Led Zeppelin s-ar reuni şi, minune, ar vrea să vină la Bucureşti? Păi, improvizăm noi ceva! Mai e destul timp!

Dacă stadionul Naţional ar fi fost dărîmat, unde concertau The Rolling Stones?  Nu sîntem în Rio de Janeiro. Acolo au nu doar stadioane imense, ci şi plaja Copacabana, unde The Rolling Stones au cîntat anul trecut în faţa a un milion de oameni. Noi sîntem în România. Avem un singur stadion de oarecare capacitate, 60.000 de locuri, în Bucureşti. Construit în 1953, perioada entuziasmului de tip "hei rup". Acolo am găzduit marţi seară show-ul "A Bigger Bang" al lui Sir Mick Jagger şi colegii. Şi tribunele, şi gazonul s-au umplut. Peste 60.000 de oameni au venit să asculte "Paint It Black" şi "Sympathy for the Devil". Şi nu le-a părut rău.

Stadionul Naţional mai e în picioare doar prin originalele concursuri de împrejurări care ne pigmentează societatea şi viaţa. Destinat să fie demolat, a rămas pe poziţie pentru că, la noi, noţiunea de urgenţă nu există. Hotărîrile sînt luate pentru a fi nerespectate sau schimbate. Îndulcite, minimalizate, uitate. Dărîmarea s-a transformat în modernizare, apoi din nou în demolare, dar după concertul Rolling Stones şi după ce Dinamo îşi va fi disputat aici meciurile din Liga Campionilor sau Cupa UEFA.

Dacă în locul arenei ar fi fost marţi ruine şi moloz, unde i-am fi dus pe Jagger, Richards, Watts şi Wood? Poate în Sala Polivalentă, soră mai mică de vîrstă, dar din aceiaşi părinţi, a stadionului. Ca să se sufoce spectatorii din cauza lipsei de ventilaţie şi să ne facem de ruşine definitiv. Sau poate pe Stadionul Cotroceni, dar cineva trebuie să fi sesizat că e o diferenţă de istorie şi mărire între Stones şi RBD. Poate în Ghencea, dar ar fi purtat ghinion, precum "naţionalei" de fotbal. Şi, oricum, n-ar fi vrut Gigi Becali, căci cine mai sînt şi păcătoşii ăştia?

Cel mai bine era altcumva. Să se dărîme stadionul Naţional şi să se construiască altul în locul lui cu viteza cu care vecinii unguri şi-au înlocuit Sala Sporturilor din Budapesta, mistuită de incendiu, cu una mai mare şi mai modernă. Şi dacă tot am ajuns aici, oare prin ce sertar s-o prăfui proiectul primarului general pentru o supersală poli şi ultrasportivă, care la ora asta trebuia să fie deja funcţională? Dar cui îi pasă? I-am văzut pe The Rolling Stones, gazonul a rezistat, am mai scăpat cu bine încă o dată! Ce ne facem însă dacă cei trei supravieţuitori ai Led Zeppelin s-ar reuni şi, minune, ar vrea să vină la Bucureşti? Păi, improvizăm noi ceva! Mai e destul timp!

Citește și:
Sofía Vergara, un top îndrăzneț pentru „Los Cafeteros”! Cum a susținut Columbia la Cupa Mondială
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sofía Vergara, un top îndrăzneț pentru „Los Cafeteros”! Cum a susținut Columbia la Cupa Mondială
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Superliga
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
Stiri extrasport
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează