FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

”Haita” lumii » Dinamo atacă titlul cu jucători de pe 5 continente

foto: Raed Krishan, GSP
foto: Raed Krishan, GSP

Articol de , - Publicat luni, 17 iulie 2017 09:00

”Câinii” au abordat startul de sezon cu 9 naționalități în primul 11. În lotul de 18 deplasat la Ploiești au fost jucători de pe 5 continente.

Dinamo a debutat cu o victorie în ediția 2017/2018, iar Contra a apelat la un prim 11 în care a mixat 9 naționalități și fotbaliști de pe 4 continente! Cei mai mulți au fost totuși românii, Filip, Nedelcearu și Hanca. Apoi, câte un străin din Panama - Penedo, din Spania - Romera, din Croația - Marici, din Bosnia - Busuladzici, din Africa de Sud - Mahlangu, din Brazilia - Rivaldinho, din Portugalia - Salomao și din Slovacia - Nemec.

7 victorii,3 remize și un eșec a înregistrat Dinamo în prima etapă a fiecărui campionat din 2007 încoace

În partea secundă au mai intrat un lusitan, Nascimento, și doi români, Bumba și Costache. Pe bancă au mai rămas ca rezerve neutilizate românul Brănescu, grecul Katsikas, iordanianul Bawab și argentinianul Oliva. Astfel, Dinamo a avut fotbaliști de pe 5 continente în lotul de 18, 12 naționalități.

98de fotbaliști străini au îmbrăcat, oficial, tricoul "câinilor" după Revoluție. Primul a fost albanezul Demollari

Româna se vorbește aproape în proporții egale precum spaniola lui Penedo, Romera și Oliva, mai ales că pentru a se înțelege cu coechipierii, cu "Guriță" și cu preparatorul fizic Javi Reyes. Și vorbitorii de portugheză, Rivaldinho, Salomao și Nascimento, dialoghează tot în limba lui Cervantes. La fel, Mahlangu și Bawab.
Marici, Busuladzici, Nemec și Katsikas sunt vorbitori foarte buni de engleză. 

Dinamo de pe întreg globul

  • Penedo - Panama
  • Romera - Spania
  • Nedelcearu, Filip, Hanca, Bumba, Costache, Brănescu - România
  • Marici - Croația
  • Busuladzici - Bosnia
  • Mahlangu - Africa de Sud
  • Rivaldinho - Brazilia
  • Salomao, Nascimento - Portugalia
  • Nemec - Slovacia
  • Katsikas - Grecia
  • Bawab - Iordania
  • Oliva - Argentina

Citește și:
Iată DOSARUL COMPLET de la Securitate al lui Dan Șucu, informatorul „Mircea Crișan”: „Voi respecta toate indicațiile” + „Timid, greoi în gândire, bâlbâit. Un mediocru necesar!”
Superliga
Iată DOSARUL COMPLET de la Securitate al lui Dan Șucu, informatorul „Mircea Crișan”: „Voi respecta toate indicațiile” + „Timid, greoi în gândire, bâlbâit. Un mediocru necesar!”
Auda - FCSB, meci de milioane! Suma minimă pierdută de roș-albaștri dacă nu se califică
Conference League
Auda - FCSB, meci de milioane! Suma minimă pierdută de roș-albaștri dacă nu se califică
60.000 de oameni au umplut Arena Națională! Imaginile de la București s-au viralizat abia acum
Stiri extrasport
60.000 de oameni au umplut Arena Națională! Imaginile de la București s-au viralizat abia acum
Ce sumă trebuie să achite Ioan Varga pentru a calma spiritele la CFR Cluj
Superliga
Ce sumă trebuie să achite Ioan Varga pentru a calma spiritele la CFR Cluj
ANAF lansează controale la persoanele care au încasat bani din drepturi de autor și au depășit plafonul de TVA. Ce trebuie să știe cei vizați
Profit.ro
ANAF lansează controale la persoanele care au încasat bani din drepturi de autor și au depășit plafonul de TVA. Ce trebuie să știe cei vizați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Fosta mare jucătoare de tenis, de nerecunoscut la evenimentul organizat la Moscova

Noua sală ultramodernă a României va fi inaugurată săptămâna viitoare » Nimeni nu va ghici primul meci care va fi găzduit acolo


Comentarii (4)
triple.core.hd
triple.core.hd  •  18 Iulie 2017, 07:59

E greu sa joci doar cu sau preponderent cu jucatori autohtoni. Exista niste reguli in acest sens, dar dincolo de asta ar insemna sa platesti prea mult si degeaba. Nu avem o scoala de fotbal care sa produca profesionisti. Se urmareste mai mult talentul, 'vedetismul', tipologia jucatorului mingicar, tehnic, dar se lucreaza insuficient disciplina tactica si profesionala, mentalitatea de profesionist etc. Cat priveste pepinera interna, lumea se asteapta ca fiecare junior sa performeze, dar in mod normal rata de succes e de vreo 5-10%. Promovezi 20 in 5 ani (4 pe sezon) si scoti 1, max. 2 fotbalisti. App, regula cu U21 in teren permanent e o prostie si nu ajuta promovarea tinerilor - acestia trebuie sa intre pe merit, nu pe reguli impuse. Poti avea o regula de tipul: 4 jucatori U21, chiar U19 in lot, iar lotul sa nu fie mai mare de 26 de jucatori (29 pentru echipele 'de europa'), iar tinerii (ca si in CL) sau fie home-grown by the club. Dar sa joace titulari trebuie sa depinda doar de ei, in regim de concurenta!

magic4ever
magic4ever  •  17 Iulie 2017, 12:09
Postat de Neculaescu Mircea pe 17 Iulie 2017, 10:39

o adunatura de ............ vor pleca curand in 4 zari.

Esti 0/

1048432045196571
Neculaescu Mircea  •  17 Iulie 2017, 10:39

o adunatura de ............ vor pleca curand in 4 zari.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează