SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO Adio, US Open! Maria Sharapova a fost eliminată în optimi: n-au mai ajutat-o nici tragerile de timp

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 04 septembrie 2017 09:40

Rusoaica Maria Șarapova (146 WTA) s-a oprit în optimi la US Open, primul turneu de Mare Șlem pe care l-a jucat de la revenirea după suspendarea primită pentru dopaj.

Rusoaica de 30 de ani a pierdut un meci epic în fața letonei Anastasija Sevastova (17 WTA), scor 7-5, 4-6, 2-6, după o bătălie care a durat două ore și 18 minute.

Șarapova, beneficiară a unui wild-card, era văzută de specialiști drept una dintre favoritele la titlu la Flushing Meadows, mai ales după evoluțiile solide arătate în primele trei tururi, unde le-a învins pe Simona Halep, Timea Babos și Sofia Kenin.

Masha a început bine meciul cu Sevastova, dominând-o pe aceasta în primul set, pe care și l-a adjudecat la cinci. Rusoaica a tras de timp între puncte, ca de obicei, a țipat cât a putut pe lovituri și a părut că are jocul necesar ca să treacă în sferturi.

Nimic nu avea să anticipeze însă furtuna ce avea să se abată asupra Șarapovei în seturile doi și trei. Sevastova a jucat impresionant, a rezistat atacurilor Șarapovei, returnând lung și plasat și obligând-o pe rusoaică să greșească multe mingi. Letona și-a păstrat cumpătul în momentele decisive din set, când s-a văzut nevoită salveze mingi de break, închizând ulterior setul la patru.

Șarapova s-a prăbușit în decisiv, unde lipsa jocurilor din acest an și-a făcut efectul. Letona de 27 de ani a jucat impecabil, impunându-se cu 6-2 și făcând-o pe rusoaică să părăsească terenul cu o mină dezolată. 

1 titluare Masha la New York, cucerit în 2006, pe vremea când avea doar 19 ani

În sferturi, Sevastova se va duela cu americanca Sloane Stephens.

Citește și:
Imagini dramatice! Selecționerul Turciei U21 a leșinat imediat după decizia arbitrului, meci abandonat
Campionate
Imagini dramatice! Selecționerul Turciei U21 a leșinat imediat după decizia arbitrului, meci abandonat
Românca Maria, senzație la turneul ATP de la Houston: „Cea mai atrăgătoare antrenoare din circuit”
Tenis
Românca Maria, senzație la turneul ATP de la Houston: „Cea mai atrăgătoare antrenoare din circuit”
Mirel Rădoi n-a ținut cont » Feblețea lui MM Stoica a dispărut de la FCSB!
Superliga
Mirel Rădoi n-a ținut cont » Feblețea lui MM Stoica a dispărut de la FCSB!
Fiul lui Arnold Schwarzenegger, debut spectaculos în culturism! Câștigător la 3 categorii
Altele
Fiul lui Arnold Schwarzenegger, debut spectaculos în culturism! Câștigător la 3 categorii
FOTO Turnuri de apartamente pe fostă mare fabrică din București
Profit.ro
FOTO Turnuri de apartamente pe fostă mare fabrică din București
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

A doua variantă de antrenor a lui Gigi Becali nici nu vrea să audă de FCSB: „Nu sunt tipul care primește ordine și le execută”


Comentarii (27)
nightought
nightought  •  04 Septembrie 2017, 11:25
Postat de simonhalep pe 04 Septembrie 2017, 10:54

Bravo maşa! Pentru noi eşti oricum campioană deoarece ai măturat terenul şi învins-o pe haleapa nesătulă de bani.

Pentru care noi ? Eu nu ma identific cu drogata asta si cu porcariile pe care le-ai scris tu ! Din contra , chiar o sustin pe Simona , in ciuda faptului ca ma dezamageste mereu !

spinoza
spinoza  •  04 Septembrie 2017, 12:50

Nu pot decat sa ma bucur! Cine a luat droguri si a ramas cu banii din turnee, ar fi trebuit sa nici nu participe la acest turneu!

194362334230310
Robert Damian  •  04 Septembrie 2017, 11:43

Uitati-va in cele doua fotografii din articol,cat de frumoasa este macaraua asta!!!!!Ce privire de om rau are!!

Vezi toate comentariile (27)
Comentează