FOTBAL  »  Superliga  »  

De probă

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 februarie 2008 00:00

Aradul a bifat a doua victorie din Antalya, 1-0 cu echipa secundă a Borussiei Monchegladbach, meci în care "Magiun" a improvizat

Un adversar modest, echipa secundă a Borussiei Monchegladbach, i-a oferit ieri antrenorului Marin Barbu ocazia să facă experimente în formaţia de start.

"Magiun" a mizat pe un cuplu inedit în linia mediană, Oliveira - Mărginean, în vreme ce Hidişan a fost împins în stînga, iar Simao retrogradat ca şi fundaş. Aflat la debut, "Oli" şi-a făcut treaba, ajungînd şi-n faţa porţii, dar şutul său n-a intrat în plasă (37). În avanposturi, Guriţă a fost periculos, dar n-a nimerit poarta, nici după centrarea lui Simao (22), nici după ce-a driblat tot ce i-a ieşit în cale (31). La fel s-a comportat Mircea Ilie, care a pus în fund doi nemţi plus portarul, înainte de-a intra într-un unghi prea închis (43).

În partea a doua, arădenii au căutat asiduu drumul spre plasa porţii nemţilor, dar au ratat la foc automat. O torpilă aproape de vinclu, expediată de Radu Mărginean din afara careului, a pus capăt unei ore de sterilitate (62), dar şi a stabilit deznodămîntul partidei.

UTA - Borussia Monchegladbach II (IV) 1-0
A marcat R. Mărginean (62)
UTA: D. Tudor - I. Bălan, Chiţa, Bumbac, Simao - Hora, R. Mărginean, Oliveira, Hidişan - Guriţă, M. Ilie. Antrenor: Marin Barbu. Au mai jucat: Mîrne, Huţan, Mihuţ, Marincău, Fl. Dan, C. Todea, Edson, Gornic, Furdean

Au plătit
Preşedintele Nicolae Bara a anunţat ieri că a plătit datoria faţă de FC Argeş, adică 60.000 de euro, din cauza căreia UTA nu era programată în campionat. Banii reprezentau preţul de transfer al fundaşului Alin Chiţa, care joacă la Arad din vară. Altfel, Amoreirinha este aşteptat la UTA de săptămîna viitoare. Ieri, Barbu nu a contat pe Roszel şi Bălţoi, ambii cu contracturi musculare, şi i-a menajat pe Vasiljevici şi L. Todea.

Prezentare cu CFR Timişoara
UTA îşi va prezenta lotul pe 16 februarie, cu o săptămînă înainte meciului cu Gloria Bistriţa. Arădenii vor juca pe stadionul UTA, în compania formaţiei de liga secundă, CFR Timişoara. Altfel, banca "San Paolo" a virat 20.000 de euro în contul clubului, după care a reziliat contractul de sponsorizare cu formaţia arădeană.

Citește și:
Răsturnare! A decis să plece acum de la FCSB: „E jucător liber, ne-am strâns mâinile”
Superliga
Răsturnare! A decis să plece acum de la FCSB: „E jucător liber, ne-am strâns mâinile”
Fostul atacant anunță apariția noului club, într-un oraș mare al României: „Se va numi FC Metropolitan. Aici s-a scris istorie”
Superliga
Fostul atacant anunță apariția noului club, într-un oraș mare al României: „Se va numi FC Metropolitan. Aici s-a scris istorie”
Fostă speranță, rătăcită în anonimat, a revenit în forță în 2025: „A contat și că m-am căsătorit. Visul meu e naționala, am doar 27 de ani, nu 35!”
Superliga
Fostă speranță, rătăcită în anonimat, a revenit în forță în 2025: „A contat și că m-am căsătorit. Visul meu e naționala, am doar 27 de ani, nu 35!”
Fosta handbalistă de la Rapid a făcut marele anunț: „Anul ăsta nu mai beau”
Handbal
Fosta handbalistă de la Rapid a făcut marele anunț: „Anul ăsta nu mai beau”
România - implicată în favoarea Ucrainei în cea mai mare și discretă operațiune logistică de până acum a UE
Profit.ro
România - implicată în favoarea Ucrainei în cea mai mare și discretă operațiune logistică de până acum a UE
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează