FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR, SÂMBĂTĂ, 20:45, TELEKOM SPORT, DIGISPORT, LOOKTV ȘI LIVETEXT GSP.RO

Vassaras a decis arbitrul pentru derby-ul FCSB-CFR! Cu el la centru, roș-albaștrii au 82% procent de invincibilitate!

Articol de - Publicat miercuri, 07 februarie 2018 00:01

Comisia Centrală vrea să-l delege pe arbitrul bucureștean la cel mai important meci din week-end, duelul de pe Arena Națională dintre FCSB și CFR Cluj.

Înfruntarea pentru cele șase locuri de play-off se va da până în ultima secundă, iar oficialii CCA se gândesc să trimită la luptă cei mai buni arbitri pe care îi are în acest moment.

Dintre cei 7 "centrali" de pe lista FIFA, grecul Kyros Vassaras a decis ca Marius Avram să fie cel care va arbitra partida de sâmbătă seară de pe Arena Națională, derby-ul rundei și al campionatului, dintre Steaua și CFR Cluj.

După ce-a fost delegat la partida dintre Viitorul și Astra, atunci când n-a dat un penalty pentru gazde la un fault clar asupra lui Ianis Hagi, Avram primește pe mână derby-ul din acest week-end! Arbitrul de 39 de ani a primit 11 delegări din partea CCA în actualul sezon, ajungând la 192 de jocuri arbitrate în prima ligă din România.

82% invincibilitate pentru steliști

Avram a mai condus până acum FCSB în 28 de jocuri, roș-albaștrii având un palmares pozitiv. 18 victorii, 5 remize și 5 înfrângeri, ceea ce înseamnă un procent de invincibilitate de 82 la sută! Chiar dacă au avut 33 de meciuri cu Marius la centru, clujenii s-au impus doar în 14, opt jocuri le-au pierdut și 11 dintre acestea s-au terminat la egalitate, adică un procent de invincibilitate de 76 la sută.
Interesant e faptul că "centralul" din București a avut 11 meciuri cu FCSB gazdă, steliștii înregistrând o singură înfrângere pe teren propriu, în Derby de România, când Torje a dat singurul gol al meciului! Partida s-a jucat pe Ghencea, pe 25 aprilie 2011, Avram având o prestație foarte bună, notată cu 7 în Gazeta Sporturilor.

Pe lângă numele lui Avram, șefii CCA au mai avut pe masă alte două variante, Alexandru Tudor și Marcel Bîrsan, niciunul dintre ei nefiind pe lista FIFA. 

LISTA FIFA

De ce arbitrează Avram derby-ul?

  • 1. Ovidiu Hațegan - a greșit grav la meciul din etapa 23 dintre Dinamo și U Craiova, când n-a dat două penalty-uri pentru olteni și nu l-a eliminat pe Monroy
  • 2. Istvan Kovacs - a greșit grav în etapa 22 la meciul dintre U Craiova și CFR Cluj, când a comis trei greșeli, două pro CFR, fiind oprit de la delegări în runda 23
  • 3. Horațiu Fesnic - arbitrul de 28 de ani este născut în Cluj-Napoca, delegarea sa fiind imposibilă
  • 4. George Găman - "centralul" de 33 de ani nu mai poarte arbitra niciun meci al FCSB, fiind fratele lui Valerică Găman
  • 5. Radu Petrescu - arbitrul din București a revenit la antrenamente după 8 luni de pauză, după ce-a suferit o intervenție chirurgicală pe creier
  • 6. Sebastian Colțescu - oficialii CCA au decis să nu-i dea pe mână derby-ul de sâmbătă și l-au delegat la un alt meci din etapă

ALTE TITLURI DIN EDIȚIA DE ASTĂZI

Crăciunescu reacţionează dur după interviul lui Vassaras din Gazetă: "Haţegan nu mai e arbitru, e un instrument!"

Liderii peluzei roș-albastre anunță că-l vor primi cu aplauze pe "Bursuc" la derby-ul FCSB - CFR, chiar dacă acesta încearcă să le fure titlul: ”Petrescu rămâne gloria noastră!”

Dică&Steaua, vânători! CFR&Dan, pradă!

Citește și:
Izgonit de Gigi Becali de la FCSB, fotbalistul se opune: „Viitorul meu e încă aici!”
Superliga
Izgonit de Gigi Becali de la FCSB, fotbalistul se opune: „Viitorul meu e încă aici!”
„Te mai recunoaște lumea?” » Fostul campion al Diviziei A s-a făcut profesor de sport! Numește fotbalistul român preferat și își dezvăluie temerile: „Să nu se întâmple la Dinamo ca la Steaua!”
Special
„Te mai recunoaște lumea?” » Fostul campion al Diviziei A s-a făcut profesor de sport! Numește fotbalistul român preferat și își dezvăluie temerile: „Să nu se întâmple la Dinamo ca la Steaua!”
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Handbal
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (16)
timm
timm  •  07 Februarie 2018, 00:07

Avram, care e din Bucuresti, poate arbitra. Fesnic, care e din Cluj, nu poate arbitra. Foarte logic si echitabil. :)))

valyomanyd
valyomanyd  •  07 Februarie 2018, 00:13
Postat de timm pe 07 Februarie 2018, 00:07

Avram, care e din Bucuresti, poate arbitra. Fesnic, care e din Cluj, nu poate arbitra. Foarte logic si echitabil. :)))

Bingo ! Crăițoiu le scoate din puțul gândiri ! :))

513010058870127
Pop Vasile  •  07 Februarie 2018, 08:16

Deci HORATIU FESNIC nu poate arbitra ca-i nascut in CLUJ ... Atunci AVRAM de ce poate ?!? Doar e nascut in BUCURESTI . Sau poate ca asta nu-i important ... In cazul celor de la FCSB se poate . Ar trebui un arbitru strain .Sau , cine stie , o fi vreun ordin de ... sus ca *** sa ia campionatul ?!? Prea a trecut mult timp de cind nu au mai vazut niste medalii si trofeu de campioni . Doar la altii . Oricum , anul acest CFR va termina prima . Chiar daca-i arbitreaza si tata-sau lui Marius Avram ...

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (16)
Comentează