INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ASTANA - CFR CLUJ

ASTANA - CFR CLUJ // VIDEO Dan Petrescu crede că toate argumentele sunt împotriva campioanei României: „Noi nu avem asta”

Articol de - Publicat luni, 08 iulie 2019 19:51

CFR Cluj joacă marți în turul I preliminar al Ligii Campionilor împotriva campioanei din Kazahstan, FC Astana. Dan Petrescu și Giedrius Arlauskis au prefațat înfruntarea. 

  • Astana - CFR Cluj e marți, de la ora 16:00, în direct pe Look Plus, TV Digi Sport 1 și liveTEXT pe GSP.ro.

 

„Favoriți sunt ei. Pentru lotul pe care îl au, pentru experiența din ultimii patru ani din grupele competițiilor europene. Noi în România nu avem asta. Faptul că joacă pe teren sintetic și faptul că sunt în plin campionat sunt argumente pro Astana.

Noi venim după un eșec, suntem la început, avem și probleme de lot. Dar fotbalul nu e mereu pe hârtie. Exemplul e meciul din Supercupă. Noi păream favoriți cu Viitorul, dar am pierdut. 

Nu cred că tactica e importantă, ci felul în care vom reuși să intrăm în meci. Echipe mari care au venit aici, cum ar fi Benfica, Rennes, Atletico Madrid, și s-au trezit prea târziu. Noi trebuie să o facem înaintea meciului”, a declarat Dan Petrescu în conferința oficială de presă. 

Și Arlauskis e în gardă

Giedrius Arlauskis, lituanianul în vârstă de 33 de ani care apără poarta campioanei, e pregătit pentru meciul de mâine.

„Nu știu prea multe despre Astana, dar am văzut videoclipuri cu ei înainte de a pleca spre stadion. Personal, mi s-a părut o echipă foarte puternică, cred că va fi foarte dificil pentru noi. Am jucat meciuri amicale împotriva loc și acum cinci ani am venit să joc contra lui Aktobe când eram la Steaua. Toate echipele din Kazahstan sunt foarte puternice și bine pregătite, așa că vom avea un joc foarte greu mâine”, a declarat Arlauskis.

Vezi și: 

ASTANA - CFR CLUJ // FOTO Ardelenii au susținut antrenamentul oficial pe terenul sintetic din Kazahstan

Citește și:
Cea mai sexy antrenoare din România a leșinat în timpul meciului și a urmat scandalul: „Foame, disperare!”
Handbal
Cea mai sexy antrenoare din România a leșinat în timpul meciului și a urmat scandalul: „Foame, disperare!”
David Miculescu și-a făcut cadou de ziua lui un bolid de peste 100.000 de euro » Octavian Popescu l-a însoțit
Stiri extrasport
David Miculescu și-a făcut cadou de ziua lui un bolid de peste 100.000 de euro » Octavian Popescu l-a însoțit
Victor Pițurcă a fost coleg cu Hagi, dar crede că alt fotbalist a fost „rege”: „Mai talentat decât el nu a fost nimeni în România!”
Nationala
Victor Pițurcă a fost coleg cu Hagi, dar crede că alt fotbalist a fost „rege”: „Mai talentat decât el nu a fost nimeni în România!”
Dacia decapotabilă face furori pe străzi în Italia: cum arată mașina specială
Noutati auto
Dacia decapotabilă face furori pe străzi în Italia: cum arată mașina specială
EXCLUSIV FOTO Fabrică celebră renaște după 10 ani. Familia Rădulea repornește Semănătoarea: Se decide viitorul fostului gigant industrial
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Fabrică celebră renaște după 10 ani. Familia Rădulea repornește Semănătoarea: Se decide viitorul fostului gigant industrial
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

CSM București desființează două secții sportive, dar își trimite gratuit angajații la turneul de handbal Final Four de la Budapesta

Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”


Comentarii (21)
brutusp
brutusp  •  09 Iulie 2019, 10:20

Iar se plânge ca să aibă acoperire, iar după meci va atacă și arbitrii.

dumitru82drugan
dumitru82drugan  •  09 Iulie 2019, 09:04

Politica falimentara practicata de club si antrenor. Nu promovezi tineri si joci cu mercenari .

dubluv
dubluv  •  09 Iulie 2019, 08:50

Dan Petrescu a uitat un argument la care Astana e clar peste CFR: antrenorul.

Vezi toate comentariile (21)
Comentează