GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  VOT

Guvernul Ludovic Orban a fost votat de 240 de parlamentari și a fost învestit

Articol de GSP - Publicat luni, 04 noiembrie 2019 16:10

Guvernul Orban a primit voturile necesare pentru învestitură, premierul desemnat de Klaus Iohannis primind 240 de voturi PRO. 

UPDATE: Trei parlamentari PSD au votat pentru Guvernul Orban, notează Hotnews. Aceștia sunt: Elena Hărătău, Cristina Burciu și Eugen Gioancă. În luna iunie, Eugen Gioancă a preluat mandatul lăsat liber de Claudiu Manda, care a devenit europarlamentar ales pe listele PSD, conform Mediafax.

Pentru a deveni premier, lui Ludovic Orban îi trebuiau 233 de voturi, acesta primind 240, cu 7 mai multe decât numărul de care avea nevoie. 

La vot au participat parlamentari de la PNL, USR, UDMR, PMP, ALDE și cei care reprezintă minoritățile naționale. Nu au fost prezenți însă parlamentarii PSD, care au ales să boicoteze votul de învestitură pentru Guvernul Orban, și nici o parte din parlamentarii Pro România, partidul lui Victor Ponta. 

Lista finală de miniștri: 

1. Raluca Turcan - vicepremier 

2. Lucian BODE - Ministerul Infrastructurii 

3. Victor Costache - Ministerul Sănătății 

4. Nicolae Ciucă - Ministerul Apărării Naționale 

5. Bogdan Aurescu, consilier prezidențial - Ministerul Afacerilor Externe 

6. Monica Anisie - Ministerul Educației 

7. Violeta Alexandru - Ministerul Muncii 

8. Cătălin Predoiu, deputat PNL - Ministerul Justiției 

9. Florin Cîtu - Ministerul Finanțelor 

10. Ion Ștefan - Ministerul Dezvoltării 

10. Marcel Vela - Ministerul Afacerilor Interne 

11. Costel Alexe - Ministerul Mediului 

12. Adrian Oros - Ministerul Agriculturii 

13. Ioan Boloș - Ministerul Fondurilor Europene 

14. Virgil Popescu - Ministerul Economiei 

15. Bogdan Gheorghiu - Ministerul Culturii 

16. Ionuț Stroe - Ministerul Tineretului și Sportului 

Vezi toate detaliile despre votul de azi pe libertatea.ro!

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (33)
stoichkov10
stoichkov10  •  05 Noiembrie 2019, 01:43
Postat de utilizator șters pe 04 Noiembrie 2019, 20:20

)))) sa votezi de 30 de ani aceiasi hoti ( raul cel mai mic) cu speranta ca va fi bine inseamna ca esti ydiot )))))))

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

utilizator șters
utilizator șters  •  04 Noiembrie 2019, 20:20
Postat de Christian Ciuca pe 04 Noiembrie 2019, 18:20

aleluia, in sfarsit, acum gata, ne trebuie stabilitate, va fi bine.

)))) sa votezi de 30 de ani aceiasi hoti ( raul cel mai mic) cu speranta ca va fi bine inseamna ca esti ydiot )))))))

utilizator șters
utilizator șters  •  04 Noiembrie 2019, 20:15

iar au venit la guvernare aia care au construit stadioane in panta ???? ))))))) dupa alegerile prezidentiale vor urma celebrele declaratii despre greaua mostenire a vechiului guvern,deci anul 2020 este de AUSTERITATE ))) SA TRAITI BINE !!!!))))))))))))

Vezi toate comentariile (33)
Comentează