FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Dinamo, analizată la sânge de Dănuț Lupu + Favorita surprinzătoare a acestuia la titlu: „Sunt mai dornici decât CFR!”

Danuț Lupu a evoluat pentru Dinamo timp de 6 sezoane +27   FOTO
Danuț Lupu a evoluat pentru Dinamo timp de 6 sezoane

Articol de GSP - Publicat joi, 28 mai 2020 11:28

Dănuț Lupu (53 de ani), fostul mare fotbalist al lui Dinamo, a vorbit despre situația din cadrul clubului roș-alb și despre lupta la titlu în Liga 1, unde o vede pe CS U Craiova drept favorită.

Lupu a vorbit despre situația administrativă a lui Dinamo, unde lui Ionel Dănciulescu (43 de ani) și Florin Prunea (51) le expiră contractele la finalul acestei stagiuni. De asemenea, fostul fotbalist l-a menționat și pe directorul general al clubului, Bogdan Bălănescu.

„Domnul Bălănescu pot spune că în ultimii doi ani a făcut totul la Dinamo. Când eram eu la Dinamo, Bălănescu căra actele, nu făcea nimic altceva. Eu dacă eram în locul lui Dănciulescu, plecam de mult. Și dacă eram în locul lui Florin Prunea, prin decembrie, când echipa a plecat în cantonament și el nu a fost primit, îmi dădeam demisia. Să stai să te milogești să intri în cantonament e penibil”, a declarat Lupu, la PRO X.

Dănuț Lupu: „În locul lui Adi Mihalcea, eu nu acceptam oferta lui Dinamo”

Lupu a vorbit și despre numirea lui Adrian Mihalcea (44 de ani) pe banca lui Dinamo:

„În locul lui Adi, eu nu acceptam. Să vii antrenor pentru 10 etape... Bine, rămâne în CV că a antrenat Dinamo, dar are o misiune foarte grea. Au șansă să retrogradeze, cu problemele de acolo. 

Dacă joacă finala Cupei și nu o câștigă, cu ce se alege? Singura șansă a lui Dinamo e să câștige Cupa, dar până atunci, să aibă grijă de etapele pe care le au de disputat. Dacă Adi nu va reuși să monteze jucătorii, au șansa să retrogradeze”, a spus acesta.

Craiova, favorita lui Dănuț Lupu la titlu

Fostul fotbalist are o favorită surprinzătoare la titlu: Dănuț Lupu o vede pe CS Universitatea Craiova campioană!

„Dacă se vor juca aceste ultime etape, cred că Craiova are șanse mari să ia campionatul. La CFR sunt probleme, au fost probleme în perioada asta. Eu cred că Craiova, la ora actuală, are cele mai mari șanse să ia campionatul. În ultima etapă joacă cu CFR la Craiova. Dacă îi bate, eu zic că ia campionatul”, a declarat Lupu.

„Cei de la Craiova sunt mult mai dornici decât cei de la CFR. Cu venirea domnului Bergodi, au crescut șansele Craiovei. E un antrenor care a făcut multe lucruri pozitive. Dacă au reușit Oțelul, Urziceni, de ce nu ar câștiga și Craiova campionatul?”, a concluzionat acesta, la PRO X.

GALERIE FOTO. Imagini recente de la stadioanele Arcul de Triumf, Ghencea și Giulești

+22 FOTO

VIDEO. Firțulescu, poveste amuzantă din perioada Dinamo: „Cu primii bani primiți la Dinamo, nu îmi puteam cumpăra nici măcar o pereche de adidași”

Citește mai multe știri despre Dinamo:

Jucătorii lui Dinamo au efectuat al treilea test pentru coronavirus » Cine se amuză și e gata să „încalce” regulile: „Eu am voie”

Un membru DDB a luat în Spania urma societății care vrea să cumpere clubul: „Am fost mințiți, nu e un fond de investiții!”

Citește și:
Zi neagră în fotbalul românesc! Mijlocașul cu 190 de meciuri în prima ligă, mistuit în incendiu: „Ce dramă, ce destin, ce nenorocire”
Superliga
Zi neagră în fotbalul românesc! Mijlocașul cu 190 de meciuri în prima ligă, mistuit în incendiu: „Ce dramă, ce destin, ce nenorocire”
Fotbalistul ofertat de Gigi Becali, omul zilei în Superliga! Mihai Stoica recunoaște: „Aș vrea să-l văd la altă echipă”
Superliga
Fotbalistul ofertat de Gigi Becali, omul zilei în Superliga! Mihai Stoica recunoaște: „Aș vrea să-l văd la altă echipă”
Situație bizară: fostul câștigător al Europa League s-a retras la 32 de ani, după ce clubul nu i-a mai putut plăti salariul!
Campionate
Situație bizară: fostul câștigător al Europa League s-a retras la 32 de ani, după ce clubul nu i-a mai putut plăti salariul!
Au plecat de la FCSB și au semnat cu Dinamo, pentru 300.000 de euro: „Profesionalism și calitate”
Superliga
Au plecat de la FCSB și au semnat cu Dinamo, pentru 300.000 de euro: „Profesionalism și calitate”
Încă o revoluție la Horse, companie cu fabrică în România: primul motor axial pe un range-extender
Profit.ro
Încă o revoluție la Horse, companie cu fabrică în România: primul motor axial pe un range-extender
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Asta e lipsă de curaj!” » Decizia luată de Mihai Rotaru în cazul lui Filipe Coelho și primul nume mare care „bântuie” banca Craiovei

De la 5 milioane la zero » Precedentul care dă fiori celor de la FCSB în afacerea Bîrligea


Comentarii (1)
537095073301815
Izabela Iuliana Nazare  •  29 Mai 2020, 15:53

bine ca nu esti in locul lor ,dane !daca esti asa mare dinamovist , cum i-ti place sa pozezi ,ai fi contribuit si tu cu ceva la salvarea echipei!problema e ca un paharel,doua ,noua, sau zece pe zi costa si de unde bani ? mai ai noroc cu gsp , digi ,telekom , ca te mai baga in seama ! ei i-ti dau titlul si tu vii cu comentariile !halal dinamovist !

Vezi toate comentariile (1)
Comentează