FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - CLINCENI 3-1

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni 3-1. VIDEO Dâmbovițenii respiră în lupta pentru salvarea de la retrogradare! Clasamentul din play-out ACUM

Articol de - Publicat miercuri, 29 iulie 2020 17:00 / Actualizat miercuri, 29 iulie 2020 18:56

Chindia Târgoviște a câștigat meciul cu Academica Clinceni, scor 3-1, și respiră în lupta pentru evitarea retrogradării.

Vezi AICI clasamentul LIVE din play-out

Chindia a deschis scorul cum nu se poate mai bine, în minutul 45. Ivancic a dominat careul adevers la un corner și l-a învins cu o lovitură de cap pe Aioani. Gazdele s-au desprns în minutul 71, când Bic a transformat un penalty, dicatat în urma unei neglijențe a lui Bejan. Clinceni a sperat în ultimul sfert de oră. Cebotaru a înscris de la punctul cu var și a aprins finalul. Rezultatul final a fost stabilit de Valmir Berisha, în minutul 89. Acesta a fost atent la o minge respinsă greșit de portarul adevers.

Chindia Târgoviște obține a doua victorie în play-out, dar rămâne ultima în clasament, cu doar 20 de puncte. Dâmbovițenii au două meciuri restante cu Dinamo. Clinceni este pe locul secund, cu 32 de puncte.

Chindia - Clinceni 3-1

Chindia - Clinceni, echipele de start:

Chindia: Aioani - L. Corbu, Benga, Diallo, D. Dumitrașcu - Neguț, Bic, V. Rață, Piftor - Dangubic, D. Florea
Rezerve: D. Moldovan - Martac, A. Ioniță, Berisha, L. Mihai, C. Dinu, Ivancic, A. Șerban, Yameogo
Antrenor: Emil Săndoi

Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, A. Albu, Bejan, Dobrescu - Merloi, Cebotaru, Ventura, F. Achim - Markovic, Buziuc
Rezerve: Ureche, Kontoes, R. Ion, Șușu, B. Ilie, Patriche, Vanghele
 Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Daniel Mitruți, Mihai Marica

Păcăleală egală cu retrogradarea? Dinamo e la pământ: lovitura care poate îngropa clubul

Justin Ștefan a explicat tratamentul diferit aplicat la Dinamo și la Iași: „Nu cred că-și permite nimeni să simuleze”

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului