SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

De la „o descalificare lamentabilă” la „cel mai rău sportiv al generației”. Curg reacțiile după descalificarea lui Djokovic de la US Open

Novak Djokovic, descalificat de la US Open // foto: Reuters
Novak Djokovic, descalificat de la US Open // foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 septembrie 2020 23:47 / Actualizat luni, 07 septembrie 2020 09:53

Novak Djokovic (33 de ani), principalul favorit al turneului de la New York, a fost DESCALIFICAT de la US Open pentru un gest nesportiv, iar reacțiile au început să curgă rapid.

În meciul din optimi disputat contra lui Pablo Carreno Busta, la scorul de 6-5 în favoarea ibericului, Novak Djokovic a aruncat nervos o minge spre linia de fund. Mingea a lovit în gât unul dintre arbitrii de tușă, iar oficialii au luat decizia de a-l descalifica. Arbitra țintită de minge a căzut la pământ și nu a mai putut respira timp de câteva secunde. 

Admiratorii fenomenului au reacționat rapid, unii luându-i apărarea lui Djokovic, în timp ce alții l-au criticat dur pe sârb pentru gest. Iată câteva dintre reacții:

  • „E foarte discutabil de ce a fost descalificat. E clar că nu a vrut să o lovească, mingea a fost moale. E greu de judecat de ce a făcut gestul ăla” - Mats Wilander, fost jucător de tenis, la Eurosport
  • „În primul rând, sper că arbitrul de linie e bine. Regula e regulă. E păcat pentru toată lumea implicată, dar în această situație specifică descalificarea a fost corectă” - Billie Jean King, fostă jucătoare de tenis
  • „Lovitura a fost 100% lipsită de intenție. Un avertisment ar fi fost în regulă, dar să îl dai afară pe jucătorul numărul 1 al lumii de la cel mai mare turneu este exagerarea anului!” - Joe Concha, reporter TV „The Hill”
  • „Djokovic chiar este unul dintre cei mai răi sportivi ai generației sale” - Benjamin Butterworth, comediant
  • „Nu înțeleg cum pot spune unii oameni că Djokovic nu trebuia descalificat? Accident sau nu, i-a dat cu mingea în față!” - Guy Heveldt, reporter 1NewsNZ
  • „E clar că nu a intenționat să o lovească, dar regulile sunt reguli. Djokovic este cel mai mare inamic al său. Un răsfățat pe teren și în afara lui, dar are cel mai extraordinar talent. Este disperat să devină cel mai bun al tuturor timpurilor” - Rupert Bell, jurnalist sportiv
  • „Lamentabilă eliminarea lui Djokovic de la US Open. Nu cred că a intenționat să o lovească pe femeia de la linie, dar regulamentul este regulament - decizie corectă!” - Adriana Monsalve, jurnalistă
  • „Decizie dură pentru Djokovic, abia dacă a lovit mingea. Cu siguranță nu a existat intenție. Dacă ar fi lovit de nervi cu acea acuratețe, aș fi tare îngrijorat de starea bietei arbitre” - Arvind Hickman, jurnalist

De ce Novak Djokovic trebuia descalificat, chiar dacă nu a vrut să lovească arbitrul » Ce spune regulamentul + amenda drastică

Novak Djokovic, descalificat de la US Open

Supervizorul turneului a aplicat la literă regulamentul și l-a descalificat pe Novak Djokovic, provocând cel mai mare șoc din tenisul mondial al ultimilor ani. Minute în șir, Djokovic a încercat să-l înduplece pe supervizor să nu-l descalifice. „Nu trebuie să meargă la spital pentru asta”, i-a transmis sârbul, încercând să minimalizeze efectul loviturii sale. 

Alte știri din tenis:

Încă o româncă a câștigat pe zgura de la Praga » Andreea Mitu, primul trofeu în pandemie

Citește și:
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Noutati auto
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (24)
montgomerry
montgomerry  •  07 Septembrie 2020, 15:54

Din păcate, americanii nu sunt la prima gafă majoră. Îmi aduc aminte de un arbitru care a vrut să-l elimine pe Năstase, după o eroare de arbitraj, atunci mi se pare că l-au înlocuit pe arbitru. În cazul lui Nole, cred că au cântărit mult acuzele aduse organizatorilor înainte și în timpul turneului. Dacă s-ar aplica regulamentul adliteram, multe meciuri ar fi în pericol, mulți jucători ar trebui eliminați. Dar de regulă arbitrii și organizatorii, se rezumă doar la amenzi.

yonkers
yonkers  •  07 Septembrie 2020, 11:51
Postat de dubluv pe 07 Septembrie 2020, 11:23

daca e ace nu, dar daca rateaza terenul de putin...

In cazul acesta care e diferenta intre un ace si un ace ratat de putin, din punct de vedere al comportarii nesportive?

dubluv
dubluv  •  07 Septembrie 2020, 11:23
Postat de yonkers pe 07 Septembrie 2020, 07:11

Va intreb: in cazul unui ace, mingea loveste arbitrul de linie, este descalificat jucatorul care a dat ace?

daca e ace nu, dar daca rateaza terenul de putin...

Vezi toate comentariile (24)
Comentează
Close