SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

Mutarea care a destabilizat-o pe Vâlcea! Iulia Curea, mișcare de geniu pe bancă

Iulia Curea (38 de ani) a condus-o astăzi pe CSM București, la victoria 27-22 cu rivala SCM Rm. Vâlcea. +4   FOTO
Iulia Curea (38 de ani) a condus-o astăzi pe CSM București, la victoria 27-22 cu rivala SCM Rm. Vâlcea.

Articol de GSP - Publicat joi, 18 februarie 2021 21:22 / Actualizat joi, 18 februarie 2021 21:38

Iulia Curea (38 de ani) a condus-o astăzi pe CSM București, la victoria 27-22 cu rivala SCM Rm. Vâlcea. 

În absența lui Adi Vasile, Iulia Curea a condus echipa de pe bancă. Și a obținut prima victorie chiar în fața rivalei: „Eu nu m-am gândit niciun moment că voi fi antrenor principal și că trebuie să fac altceva în plus. M-am gândit doar că trebuie să câștigăm și, vă spun sincer, nu am avut niciun fel de presiune. Au fost emoții constructive, dar le felicit pe fete pentru că au luptat ca niște adevărate gladiatoare”. 

Mutarea care a surprins în Vâlcea - CSM București

„Când am trimis-o pe Carmen Martin în postul de conducător de joc ne-am gândit că o să ne ajute pentru că ea are viteză de explozie, are tehnică. A jucat admirabil. Mobilizarea fetelor a fost exemplară. Ne-am gândit și la colegele rămase acasă, le dedicăm victoria, le așteptăm să se facă bine. Știam că va fi un meci greu, așa sunt toate contra celor de la Vâlcea, mereu au jucat echipele de pe locul unu și doi”, a explicat Iulia. 

Urmează Vâlcea - CSM, în Liga Campionilor

„Duelul din Liga Campionilor va fi cu totul altceva. În primul rând, îmi pare rău că am picat între noi, era bine să avem șanse să mergem împreună în sferturi. Aceste probleme cu infectările de COVID-19 din ultimele zile au adus oarecare teamă în rândul echipei. Se gândea fiecare dintre noi: oare eu o să am, oare cine mai e pozitivă? Dar nicio clipă nu s-a pus problema să nu jucăm. Toată lumea a fost focusată că trebuie să jucăm și să câștigăm. Și acest lucru cred că a contat”, a concluzionat Curea. 

Citește și alte știri din handbal: 

Irina Glibko revine după 5 luni de absență, chiar de ziua ei!

Surpriză colosală în Liga Națională! Clujul, ultima clasată a bătut Gloria Bistrița, 25-24

Citește și:
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Noutati auto
Ferrari neagă zvonurile legate de „Luce”, modelul lor 100% electric: „Fals, ne-ar face rău!”
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (5)
844831225687843
Petre Stoian  •  19 Februarie 2021, 09:49

Asta pare o gluma cu miscarea de geniu a lui Curea ; s-a incercat cu Perianu, apoi cu Smeets raminind doar solutia cu Martin, fiind singura jucatoare disponibila pentru acel post, asta doar pentru ca L Chiper a jucat foarte bine ( oricum nu cred ca a luat Curea vreo decizie la CSM - cind nu era in teren tot Martin dadea indicatii ) cit despre absente se poate spune ca CSM a jucat cu 6-7 jucatoare tot sezonul ; absenta lui Glibko a fost mai importanta decit toate absentele lui CSM iar faptul ca Vilcea , cu un buget la jumatate joaca la fel ca echipa CSM e de apreciat

446194735563038
Cony Nick  •  19 Februarie 2021, 09:46

miscarea a fost facuta tactic de antrenorul principal impreuna cu echipa...secundul este numai un executant...jucatoarele il trec mereu pe planul 3, locul 2 este ocupat de liderii echipei... secundul are totdeauna cuvântul de la coada...

ceaiuri
ceaiuri  •  19 Februarie 2021, 08:42

Iulia a fost surpriza..a mutat cum trebuie si cand trebuie,pe centru a incercat cu olandeza,nu a mers,Perianu si la urma a ales Martin care a jucat f bine,nu a riscat inutil(numai cand a jucat cu 4jucatoare a scos si portarul)f inspirata in decizii

Vezi toate comentariile (5)
Comentează
Close