INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  COMPARAȚIE

VIDEO EXCLUSIV Uluitor! Stanciu vede un fotbalist român peste Messi: „Pentru mine e clar”

Messi versus Stanciu, duel de poveste în grupele Champions League FOTO Imago
Messi versus Stanciu, duel de poveste în grupele Champions League FOTO Imago

Articol de - Publicat joi, 30 decembrie 2021 11:20 / Actualizat joi, 30 decembrie 2021 12:27

GSP l-a vizitat la Praga pe Nicolae Stanciu (28 de ani), la finalul celui mai bun an al său ca fotbalist. Mijlocașul ofensiv a alcătuit un top al celor mai buni jucători pe care i-a înfruntat. Înaintea lui Leo Messi, pe care Nico l-a întâlnit în Champions League, Stanciu l-a numit pe Lucian Sânmărtean, alături de care a și jucat la FCSB.

  • GSP a realizat un interviu de patru pagini cu Nicolae Stanciu, care poate fi urmărit în ediția tipărită și/sau digitală a Gazetei Sporturilor de joi, 30 decembrie 2021, dar și în orele următoare pe site-ul GSP.ro. Totul despre viața la Praga, problemele din fotbalul ceh, situația de la echipa națională și ce trebuie schimbat rapid, despre copilărie și marea iubire.

Slavia și Barcelona, fosta echipă a lui Messi, s-au duelat în grupele Ligii Campionilor, sezonul 2019/20. 0-0 pe Camp Nou, 2-1 pentru catalani în Cehia.

Stanciu a creat haos la Praga: „Enorm de multe mesaje de amenințare! Mi-a fost frică”
CEHIA
Stanciu a creat haos la Praga: „Enorm de multe mesaje de amenințare! Mi-a fost frică”

Nicolae Stanciu: „Cel mai bun jucător împotriva căruia am jucat? Clar Sânmărtean!”

- Care ar fi Top 3 jucători împotriva cărora ai jucat până acum?
- Lucian Sânmărtean, clar pe primul loc! Pe doi vine Messi și pe trei sunt mulți buni. Am jucat în Champions League cu Anderlecht și am fost în grupă cu Bayern și cu PSG, am fost și cu Steaua în Champions League când am jucat cu Chelsea sau play-off cu City. Cred totuși că pe 3 l-aș pune pe Ramos, e unul dintre jucătorii mei favoriți.

Uluitor! Stanciu vede un fotbalist român peste Messi: „Pentru mine e clar”
2014 e anul în care Sînmărtean a fost desemnat fotbalistul român al anului în celebra anchetă a Gazetei Sporturilor

- Înaintea meciului cu Barcelona l-ai visat pe Messi? Te gândeai cum îl blochezi?
- Mă gândeam și îl vedeam cum driblează trei, patru jucători și cu ce ușurință dă gol... Având în vedere cum jucăm, cum alergăm, cum câștigăm duelurile, mă gândeam că n-o să fie chiar așa. Dar, clar, are un stil de a dribla cum îl avea Luci, cu eleganță. Dar cred că mai mult ne-a visat el. Ne-au bătut la Praga 2-1 cu foarte mult noroc, iar pe Camp Nou am făcut 0-0. Vorbeau atunci că eram a treia echipă, cred, care nu luase gol în Champions League la Barcelona.

- La fotbalul românesc te mai uiți?
- Mă uit pe telefon din cauză că nu am programe românești. Mă uit pe telefon când îmi permite timpul, pentru că de cele mai multe ori CFR și Steaua joacă în același timp când jucăm noi, duminica.

- Te surprinde ceva din fotbalul românesc?
- Am văzut că se vorbește mult, că au fost tot felul de scandaluri de arbitraj... În Cehia avem VAR din sezonul trecut și e mult mai ușor pentru arbitri să nu greșească. Nu mai sunt polemici după fiecare meci.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Granzii Spaniei, în criză! După Barcelona, și Real Madrid anunță noi cazuri de coronavirus

Gică Hagi, chemat de Rangers la meciul legendelor » Va face echipă cu Luis Figo și Roberto Carlos într-un supereveniment

Citește și:
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Superliga
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Execuție în stil mafiot, chiar pe terenul de fotbal » Trei oameni împușcați mortal! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
Campionate
Execuție în stil mafiot, chiar pe terenul de fotbal » Trei oameni împușcați mortal! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
Noutati auto
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Tenis
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Profit.ro
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (22)
iobica
iobica  •  31 Decembrie 2021, 12:53

Messi s-a nascut in Argentina...In schimb , tu crezi ca pe Sanmartean nationalitatea il jena sa alerge pe teren?

xhthu
xhthu  •  31 Decembrie 2021, 00:31
Postat de iulian_ene pe 30 Decembrie 2021, 13:09

Eronat sa-l crezi pe Sanmartean peste Messi, dar mai putin aberant decat s-ar zice. Fara accidentari si decizii nefericite in cariera, Sanmartean ar fi fost top 20 mondial pe mai multi ani. Messi, pe de alta parte este mult umflat, pentru mine nu prinde top 10 all-time, e undeva 10-15.

De acord ca fara accidentari si figuri ar fi fost mult mai departe. Dar top 20 mondial? Mai taie din ele :)) Ca sa ajungi acolo nu e suficient doar sa faci spectacol.

muzzi
muzzi  •  30 Decembrie 2021, 21:48

degeaba te apuca cheful de munca cand mai ai 2 ani pana la pensie!

Vezi toate comentariile (22)
Comentează