INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AC MILAN

Starul lui AC Milan, criticat de o legendă a clubului: „Cel mai slab de pe teren. A demonstrat că nu este un campion adevărat”

Rafael Leao și Zlatan Ibrahimovic/ foto Imago Images

Articol de - Publicat joi, 09 martie 2023 14:48 / Actualizat joi, 09 martie 2023 15:26

Rafael Leao (23 de ani), extrema stânga de la AC Milan, a fost criticat dur de Alessandro Costacurta, legendarul fundaș al milanezilor.

Milan a făcut 0-0 cu Tottenham la Londra și s-a calificat în sferturile Champions League, după victoria din tur cu 1-0. Prestația lui Leao a fost analizată și criticată de Costacurta, fost fotbalist uriaș și în prezent analist TV.

Resemnare la PSG după 0-2 cu Bayern: „Ăsta e maximum pentru noi, ne-au dominat tactic”
BAYERN

Costacurta: „Leao a fost cel mai slab de pe teren cu Tottenham”

„Leao a fost cel mai slab de pe teren, omul în minus până în minutul 89, când a fost schimbat. El a fost marea dezamăgire a serii. Cred că trebuie să fie decisiv.

Am avut campioni adevărați la AC Milan, iar în meciul acesta a arătat că el nu se poate numi campion”, a declarat Alessandro Costacurta la microfonul Sky Sports, citat de milannews.

Leao a jucat 89 de minute cu Tottenham, până când a fost schimbat cu Rebic. Portughezul a avut un procentaj de 80% la acuratețea paselor, două șuturi pe lângă poartă și unul în blocaj.

În această ediție de Champions League, Leao a jucat 8 meciuri. A marcat un gol și a dat 3 pase decisive. În Serie A a jucat 23 de meciuri, cu 8 goluri și 7 pase decisive reușite.

85 de milioane de euroeste cota lui Leao, potrivit transfermarkt.com

E oficial! » CFR Cluj s-a despărțit de jucătorul care a iscat marele scandal cu transferul în Gruia

„Băi Ianis bă, ăsta e caracter?!” » Sosirea naționalei i-a lăsat cu gust amar pe românii adunați la Wurzburg: „V-au luat banii mințile!”

Și semafoarele sunt LGBT! Ce a văzut GSP la festivalul Pride din München » Dezmăț total, copii aduși la dansuri provocatoare, evenimente sadomaso pe străzi