FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FCU CRAIOVA 1-0

FOTO+VIDEO „Killer-ul” Rondon i-a stricat debutul lui Dică pe banca lui FCU Craiova » Sepsi a dat lovitura în minutul 89

Sepsi - FCU Craiova / FOTO: Bogdan Bălaș +49   FOTO
Sepsi - FCU Craiova / FOTO: Bogdan Bălaș

Articol de , - Publicat vineri, 21 iulie 2023 20:35 / Actualizat vineri, 21 iulie 2023 20:52

Sepsi - FCU Craiova 1-0. Mario Rondon i-a stricat debutul lui Nicolae Dică pe banca oltenilor cu golul său din minutul 89.

Umilința categorică cu FCSB din prima etapă l-a obligat pe Adrian Mititelu să-și pună antrenor la echipă. Numele acestuia? Nicolae Dică. Iar debutul lui a venit contra „coșmarului” Sepsi, echipa care a scos-o din play-off în sezonul trecut după ce o zdrobise, 4-0, tot la Sfântu Gheorghe.

Viktor Orban a venit la meci

Sub privirile premierului Ungariei, Viktor Orban, care a stat umăr la umăr cu Laszlo Dioszegi în tribună, covăsnenii au avut prima mare ocazie.

Matei (28) a centrat pe spate în 4 metri, dar Safranko a sărit în contratimp și a trimis peste poartă. Oltenii au replicat prin Bauza (36). Argentinianul a combinat scurt în careu cu Achim, api a șutat puțin peste poartă. Tot Bauza a pus la încercare poarta lui Niczuly, cu un șut spectaculos cu stângul, și de această dată, pe lângă țintă.

Scene uluitoare la Sepsi - FCU, primul meci al zilei din Superligă! Aproape să leșine de durere, fotbalistul n-a putut fi urcat în ambulanță dintr-un motiv incredibil
SEPSI - FCU CRAIOVA

1-1 la „roșii” în Sepsi - FCU Craiova

Faza cea mai fierbinte a reprizei a venit chiar în prelungiri. Mascarenhas a uitat că este fotbalist, a vrut să dovedească că încă mai există „osari” în Liga 1. I-a pus talpa direct pe genunchi lui Jonathan Rodriguez, argentinianul alegâdnu-se cu o rană groaznică care a provocat stupoare printre colegii săi.

A intervenit și ambulanța pe teren, moment în care arbitrul Cojocaru i-a arătat direct cartonașul roșu olteanului. Surprinzător, omul în minus nu a descurajat-o pe trupa lui Dică.

17meciuri oficiale fără înfrângere are antrenorul Liviu Ciobotariu: 14 la Voluntari și 3 la Sepsi

După pauză, Craiova a ținut-o la distanță pe Sepsi, incapabilă să-și creeze vreo ocazie în superioritate numerică. Frustrarea covăsnenilor s-a văzut în minutul 74, când Matei a restabilit echilibrul din teren. L-a călcat pe Paramatti și a fost și el trimis la cabine.

+45 FOTO

Super Mario Rondon

A venit minutul 89, când meciul curgea lin spre un egal. Aganovic a bătut însă perfect un corner, iar Rondon a reluat în plasă nestingherit. Sepsi a reușit în 10 oameni ce n-a putut în 11! Iar oltenii au capitulat din nou la Sfântu Gheorghe. A doua înfrângere din două etape, iar startul este de groază pentru trupa lui Mititelu.

5.015de spectatori au asistat la meci

FINAL » Sepsi - FCU Craiova 1-0

+45 FOTO

Sepsi - FCU Craiova, echipe de start:

SEPSI: Niczuly - Dumitrescu, Bălaşa, Ciobotariu, Oteliţă - Păun, Matei, Rodriguez - Ştefănescu, Damaşcan, Safranko
REZERVE: D. Moldovan - Oroian, Aganovic, Junior, Alimi, Kallaku, Varga, Rondon, I.Gheorghe
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FCU CRAIOVA: Popa - Compagnucci, Paramatti, Henriques, Mascarenhas - Albu, Achim, Baeten, Bauza, van Durmen - Chiţu
REZERVE: Gurău - Sidibe, Blănuţă, Bahassa, Padula, Ciobanu Vanghele, Pop, Kvakic, Negru
ANTRENOR: Nicolae Dică

STADION: „Sepsi Arena”
ARBITRU: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi - Galaţi), A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel - Argeş), A2: A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia - Alba)), Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca - Cluj) Arbitru AVAR: Filip Alexandru (Constanţa - Constanţa

Marcel Ciolacu, discurs devastator la adresa lui Talpan: „Nu-i mai permit să strice lucruri doar din ambiții personale. Vă promit!”
FCSB
Aflat în negocieri crâncene cu Gigi Becali, e numărul 1 la antrenamente!
FCSB

E oficial! » CFR Cluj s-a despărțit de jucătorul care a iscat marele scandal cu transferul în Gruia

„Băi Ianis bă, ăsta e caracter?!” » Sosirea naționalei i-a lăsat cu gust amar pe românii adunați la Wurzburg: „V-au luat banii mințile!”

Și semafoarele sunt LGBT! Ce a văzut GSP la festivalul Pride din München » Dezmăț total, copii aduși la dansuri provocatoare, evenimente sadomaso pe străzi