Articol de Aurelian Botezatu - Publicat vineri, 01 august 2025 07:32 / Actualizat vineri, 01 august 2025 09:37
AEK Atena a terminat neînvinsă „dubla” cu Hapoel Beer Sheva din turul 2 preliminar al Conference League. După 1-0 la Atena, a făcut 0-0 la Debrecen și s-a calificat mai departe.
Răzvan Marin a bifat joi seară primele minute în tricoul lui AEK Atena. Dacă prima manșă a dublei cu Hapoel Beer Sheva a văzut-o din tribune, fiind abia venit de la Cagliari, în returul de la Debrecen a fost introdus de antrenorul Marko Nikolic în minutul 65.
Răzvan Marin: „Am venit aici să joc și să câștig trofee”
Evoluția sa? Pentru jurnaliștii greci, incredibil de bună, ținând cont că este de numai o săptămână la echipă. ”La debutul său a făcut diferența, a arătat cât de important este pentru planul antrenorului sârb. Debutul său a fost cu adevărat șocant de pozitiv...”, a subliniat Gazzetta.gr.
Întrebat de reporterii TV cum de a reușit să se integreze atât de rapid la AEK, internaționalul român a răspuns: „Am 29 de ani. Sunt matur, am jucat multe meciuri, poate de aceea m-am integrat repede, am venit aici să joc și să câștig trofee”.
Răzvan Marin: „Mai avem de lucru până-n faza grupelor”
Mijlocașul s-a arătat „bucuros că primele mele minute la AEK au coincis cu calificarea echipei. Felicitări echipei. A meritat. Dar mai avem de lucru pentru a ajunge în faza grupelor”.
El a avut un mesaj și pentru suporteri: „Le mulțumim oamenilor. Am urmărit primul meci din tribune și am devenit o parte dintre ei. Îi vrem alături de noi și mai departe”.
Răzvan Marin a semnat cu AEK Atena pe 3 sezoane
Răzvan Marin a semnat miercurea trecută cu AEK Atena, pe 3 sezoane, și așa a prins lista UEFA pentru meciurile cu Hapoel Beer Sheva. În tur, joia trecută, n-a jucat pentru că antrenorul Nikolic a considerat că e prea devreme și a văzut meciul din tribună, împreună cu soția, Crina.
La AEK Atena, el va avea un salariu de 1 milion de euro pe sezon, mai mic decât la Cagliari, dar scopul său a fost să joace cât mai des, pentru a reveni în grațiile selecționerului Mircea Lucescu.
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu