FOTBAL  »  NATIONALA  »  ECHIPA NAŢIONALA

Doctori nemţi

Articol de - Publicat miercuri, 25 iunie 2008 00:00

FRF vrea parteneriat cu Institutul de Medicină Sportivă de la Paderborn: Pompiliu Popescu va colabora la lot cu specialişti germani.

Preliminariile pentru Mon­di­a­le vor aduce o noutate impor­tantă în pregătirea şi supervizarea jucătorilor. Federaţia intenţionează ca, începînd cu pe­ri­oa­da calificărilor pentru Africa de Sud 2010, să iniţieze un program de colaborare pe doi ani cu Institutul de Medicină Sportivă de la Pa­der­born (Germania), astfel încît doc­to­rul “naţionalei”, Pom­pi­liu Po­pes­cu, să lucreze mînă în mînă cu spe­ci­aliştii nemţi.

Medic de la Mannschaft
Explică directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu: “Am vrut să legăm un parteneriat încă dinainte de Eurocu unul dintre medicii re­prezentativei germane, pe care-l cunosc din perioada petrecută în Bundesliga. El are legături şi cu acest mare institut de la Paderborn. Ne-a spus că, pe pe­ri­oada turneului final, Low nu le permite să aibă activităţi în afara lotului, dar a rămas să reluăm discuţiile după campionat. Ne-ar folosi să adoptăm ce e mai bun de la nemţişi să utilizăm bogata lor experienţă în domeniu. Trebuie să intrăm mai în detaliu pe acest spaţiu medical, cu medicaţie sau examene deosebite, astfel încît să îmbunătăţim pregătirea jucătorilor pentru un turneu final”.

“La noi, medicina sportivă e încă departe de cea din Germania. Chiar dacă ne va costa nişte bani în plus pe durata parteneriatului, co­laborarea cu nemţii ne poate face doar bine”
Ionuţ Lupescu director general FRF

Citește și:
Incredibil! Semnul făcut de Ștefan Târnovanu, imediat după al 3-lea gol marcat de Auda
Conference League
Incredibil! Semnul făcut de Ștefan Târnovanu, imediat după al 3-lea gol marcat de Auda
„Am ajuns de RÂSUL LUMII” » Gigi Becali, șocat de rușinea cu Auda, îl distruge pe Ștefan Târnovanu: „Tot el stă și se închină?! Să ne distrugi în halul ăsta...”
Conference League
„Am ajuns de RÂSUL LUMII” » Gigi Becali, șocat de rușinea cu Auda, îl distruge pe Ștefan Târnovanu: „Tot el stă și se închină?! Să ne distrugi în halul ăsta...”
Gafele care au scos-o pe FCSB din Europa! Momente inexplicabile în Letonia
Conference League
Gafele care au scos-o pe FCSB din Europa! Momente inexplicabile în Letonia
Cel mai nou stadion din România este aproape de inaugurare: detaliul care îl face unic între arenele din țară
Liga 3
Cel mai nou stadion din România este aproape de inaugurare: detaliul care îl face unic între arenele din țară
FOTO Dacia Hipster, gata de producția de serie. Brevet înregistrat pentru design
Profit.ro
FOTO Dacia Hipster, gata de producția de serie. Brevet înregistrat pentru design
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Iată DOSARUL COMPLET de la Securitate al lui Dan Șucu, informatorul „Mircea Crișan”: „Voi respecta toate indicațiile” + „Timid, greoi în gândire, bâlbâit. Un mediocru necesar!”

Universitatea Craiova - Levski Sofia 2-2! Leka noşt, deţa! Campioana iese din scenă în turul 2 din UCL! Rămânem încă un an în afara fotbalului care contează


Comentarii (4)
 •  25 Iunie 2008, 11:50

lupescu nu stie ca medicii germani se inspira din medicina sportiva romaneasca,,,intrebarea e de ce il tine pe pompiliu popescu stiind ca acesta nu este medic specialist in medicina sportiva,,,probabil interese obscure,,inca odata recomand la nationala un medic cu studii de specialitate in medicina sportiva care sa contribuie la cresterea performantelor echipei

 •  25 Iunie 2008, 10:32

noua ne trebuie un antrenor german, nu neaparat medic...

 •  25 Iunie 2008, 07:17

draconium asta este un pseudonim al lui mitica dragomir?

Vezi toate comentariile (4)
Comentează