GSP SPECIAL  »  IDEILE GAZETEI  »  ZIUA REMEMBER PE GSP.RO

De la extaz la agonie: Oţelul - NK Gorica 4-2

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iulie 2008 00:00

După un sezon 1996-1997 foarte bun Oţelul termină pe locul 4 şi prinde un loc de Cupa UEFA.

Echipa antrenată atunci de Vasile Simionaş a a întâlnit formaţia slovenă NK Hit Gorica in turul preliminar. Partida tur s-a disputat pe 23 iulie 1997 in Slovenia şi a fost câstigată de Gorica cu 2-0. Gălăţenii au pregătit bine returul si cu un stadion plin erau dornici de revanşă. Echipa condusă din teren de Vali Ştefan a început excelent partida si in minutul 23 handicapul din meciul tur era de deja recuperat.

Ambele goluri au fost marcate de Vali Stefan, cel de-al doilea din lovitură de pedeapsă. Ofensiva gazdelor a continuat şi in repriza secundă Adrian State şi Ion Viorel ducând scorul la 4-0. La acest scor gălătenii erau calificaţi şi se părea că nimic nu se mai poate întâmpla. Era minutul 89 si toată lumea de pe stadionul "Oţelul" aştepta finalul partidei. A venit însă golul lui Protega urmat de cel al lui Demirovic din minutul 90 şi echipa de la Dunăre era eliminată. Pentru Oţelul au evoluat in acea dublă manşă:Stelian Bordeianu, Marin Balint, Vasile Brătianu, Gigi Ion, Tudorel Pelin, Cătălin Tofan, Costin Maleş, Valentin Ştefan, Viorel Tănase, Viorel Ion, Adrian State, Emil Spirea, Constantin Bosânceanu şi Mircea Stanciu.

Citește și:
Șoc REAL! Cât va sta Thibaut Courtois departe de gazon, după problemele din meciul cu City
Campionate
Șoc REAL! Cât va sta Thibaut Courtois departe de gazon, după problemele din meciul cu City
„Frumusețea naturii” » Soția cu 15 ani mai tânără a fostului fotbalist din Liga 1, imagini provocatoare din vacanța de vis
Stiri extrasport
„Frumusețea naturii” » Soția cu 15 ani mai tânără a fostului fotbalist din Liga 1, imagini provocatoare din vacanța de vis
Un model dezvăluie ce voia Yamal la petrecere: „Ne dădea o sumă între 10.000 și 20.000 de euro”
Campionate
Un model dezvăluie ce voia Yamal la petrecere: „Ne dădea o sumă între 10.000 și 20.000 de euro”
Gică Hagi remarcă un jucător înaintea barajului Turcia – România: „Peste toți ceilalți!”
Nationala
Gică Hagi remarcă un jucător înaintea barajului Turcia – România: „Peste toți ceilalți!”
ULTIMA ORĂ FOTO Motorina a doborât pragul psihologic de preț pe litru
Profit.ro
ULTIMA ORĂ FOTO Motorina a doborât pragul psihologic de preț pe litru
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

O mai recunoști? La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin e mai în formă ca niciodată: „Abia aștept să revin!”

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (8)
 •  07 Iulie 2008, 23:53

Am vazut meciul la televizor. Pacat de Otelul!

 •  07 Iulie 2008, 20:47

am vazut atunci, pt prima data, lacrimi pe stadion...

 •  07 Iulie 2008, 18:28

"PT ION VIOREL" Aici ai fost un mare nesimtit si vad ca doresti sa stergi pe jos cu echipa simbol din Galati. Sunt din Bucuresti, si sunt Stelist dar nu pot uita acel meci si sa vazut ca toti jucatorii Otelului si-au dat viata pe teren. Esti jalnic cand spui ce spui despre Otelu Galati.

Vezi toate comentariile (8)
Comentează