FOTBAL  »  Superliga  »  ALEGERI FRF

Răzvan Burleanu, întrebat despre ce promitea în 2014: „Nu am încălcat niciun principiu”

Răzvan Burleanu
Răzvan Burleanu

Articol de , - Publicat miercuri, 18 martie 2026 15:56 / Actualizat miercuri, 18 martie 2026 15:59

Răzvan Burleanu (41 de ani), proaspăt ales președinte al Federației Române de Fotbal pentru un al patrulea mandat, i-au fost amintite declarațiile pe care le-a făcut în momentul în care a fost ales pentru prima dată, în 2014: „Vrem ca un președinte să nu poată ocupa mai mult de două mandate”.

Astăzi, în cadrul Adunării Generale a Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu a câștigat cu 258 de voturi al patrulea mandat în fruntea instituției. Singurul lui contracandidat, Ilie Drăgan, a primit 5 voturi.

Va fi al patrulea lui mandat în fruntea Federației, în condițiile în care în prima lui conferință de presă ca președinte al FRF, în 2014, spunea: „Ne propunem câteva modificări ale statutului FRF, printre care se numără și prevederea prin care un președinte să nu poată ocupa mai mult de două mandate”.

O astfel de prevedere a fost într-adevăr adoptată, dar cu limita mandatelor de 3, nu de două. Concret, Statutul FRF prevede acum că „nicio persoană nu poate deține funcția de Președinte al FRF pentru mai mult de 3 (trei) mandate”.

La conferința de presă ulterioară Adunării Generale, lui Burleanu i-au fost amintite declarațiile făcute în urmă cu 12 ani.

Răzvan Burleanu, întrebat despre ce promitea în 2014: „Maximum două mandate pentru președintele FRF”

„Am fost chiar promotorul introducerii unei limite de mandate. Astăzi, în tot sportul românesc, suntem singura instituție sportivă, singura Federație relevantă, care are o limită de mandate”, a răspuns el, insistând că „nu am încălcat absolut niciun principiu”, ca răspuns pentru cei care susțin că acest la patrulea mandat, obținut astăzi, contravine Statutului.

„Modificarea de Statut intră în vigoare din 2016. Deci ceea ce înseamnă că, practic, cele 3 mandate curg începând cu 2018. Practic, acesta, mandatul 2026-2030, este cel de-al treilea și ultimul mandat, conform limitei de mandate din Statutul Federației”, a afirmat Burleanu.

Întrebat și dacă are emoții privind contestația pe care Ilie Drăgan a depus-o la TAS privind dreptul lui de candidatură, Burleanu a răspuns succint: „Nicidecum”.

Ulterior, el a susținut că nu are de gând să propună eliminarea acelei prevederi de Statut: „Nu voi promova și nu voi susține niciodată eliminarea limitei de mandate. Dacă Adunarea Generală își dorește să modifice, eu, în momentul de față, nu intenționez să candidez pentru un alt mandat”.

Citește și:
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Altele
David Popovici, întâlnire specială cu Papa Leon al XIV-lea » Ce cadou i-a oferit campionul olimpic
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Noutati auto
Nebunie pe circuit! Ce viteză a prins supercarul construit din 327.000 de piese lego
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
Liga 2
Cu autocar nou în Liga 2! Petre Grigoraș vrea să fie iar „cel mai tare din oraș”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (10)
21lva
21lva  •  20 Martie 2026, 12:55
Postat de utilizator șters pe 19 Martie 2026, 13:20

Asa o fi, dar am si eu o intrebare: avem alternativa. Adica a candidat domnul asta Dragan, oricine ar fi el, a venit sa faca circ. Nu stiu daca circarii ne lipsesc de la conducerea federatiilor la ora actuala. In rest n-a vrut nimeni. De bine de rau, consider ca Burleanu a facut cate ceva la federatie. Toata ura asta, specifica, care ne facem si politic sa votam orice in afara de ce avem ca ni se pare ca e foarte rau, nu stiu daca ajuta. Adica sa ne punem sa-i analizam pe cei 2 si sa vedem noi ce am alege: pe acest Dragan? Scuze, bine ca a candidat Burleanu in conditiile astea. Mentalitatea asta ca sa scapam cu orice mijloace de prezent, ca e rau (desi tot nu vad ce e asa rau, tinand cont ca fotbalul romanesc in niciun caz nu mai pare in regres) ne duce in niste realitati atat de asemanatoare cu perioada interbelica, care s-a sfarsit cum s-a sfarsit (ca si context larg, nu fotbalistic). E cam nasoala ura asta atat de covarsitoare, fara sa mai analizam alternativele, sincer, e de-a dreptul de speriat.

Faptul că într-un sistem așa-zis democratic există un candidat unic (președintele în funcție) arată că sistemul este bolnav. Nu pentru că oamenii nu sunt capabili sau interesați de responsabilitate, ci pentru că s-ar lupta cu o „caracatiță”. Regula celor trei mandate, introdusă de Burleanu pentru a evita un nou regim de tipul celui condus de Mircea Sandu, pare acum golită de sens: odată instalat confortabil, liderul ajunge să devină exact ceea ce critica.

utilizator șters
utilizator șters  •  19 Martie 2026, 13:20
Postat de 21lva pe 18 Martie 2026, 17:19

La prima vedere ești tentat să-i dai dreptate acestui personaj (nepoata mea de 6 ani m-a întrebat Cine este acest măscărici?). Regula cu privire la numărul maxim de mandate a intrat în vigoare după ce și-a început primul mandat, deci e în litera regulamentului să mai aibă dreptul la un mandat. Însă dumnealui a avut deja trei mandate. Și, dacă credea în principiul că un președinte să stea maxim trei mandate, n-ar mai fi candidat, chiar dacă regulamentar ar fi avut dreptul. Concluzia este că avem de-a face cu un specimen fără principii, doar cu interese. Și, dacă nu prinde un post mai gras pe la FIFA sau UEFA între timp, va candida din nou și peste patru ani. Ne va spune, rânjind, că îl cere poporul. Comisia de Ilie dumitrești și stoichiți se va ocupa de hârțoage

Asa o fi, dar am si eu o intrebare: avem alternativa. Adica a candidat domnul asta Dragan, oricine ar fi el, a venit sa faca circ. Nu stiu daca circarii ne lipsesc de la conducerea federatiilor la ora actuala. In rest n-a vrut nimeni. De bine de rau, consider ca Burleanu a facut cate ceva la federatie. Toata ura asta, specifica, care ne facem si politic sa votam orice in afara de ce avem ca ni se pare ca e foarte rau, nu stiu daca ajuta. Adica sa ne punem sa-i analizam pe cei 2 si sa vedem noi ce am alege: pe acest Dragan? Scuze, bine ca a candidat Burleanu in conditiile astea. Mentalitatea asta ca sa scapam cu orice mijloace de prezent, ca e rau (desi tot nu vad ce e asa rau, tinand cont ca fotbalul romanesc in niciun caz nu mai pare in regres) ne duce in niste realitati atat de asemanatoare cu perioada interbelica, care s-a sfarsit cum s-a sfarsit (ca si context larg, nu fotbalistic). E cam nasoala ura asta atat de covarsitoare, fara sa mai analizam alternativele, sincer, e de-a dreptul de speriat.

oase92
oase92  •  19 Martie 2026, 09:25

Matematica și carnea de porc vara ”e grele”. Oricum ai da-o, nu prea ne iese socoteala, ne cam dă cu virgulă. O fi ”regulamentar” dar moral?

Vezi toate comentariile (10)
Comentează