GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  FACTURĂ

Dumitru Dragomir a albit când a văzut cât i-a venit factura la lumină: „Să ne rugăm la Dumnezeu să oprească Trump războaiele”

Dumitru Dragomir // FOTO: captură Fanatik
Dumitru Dragomir // FOTO: captură Fanatik

Articol de - Publicat miercuri, 18 martie 2026 22:30 / Actualizat miercuri, 18 martie 2026 22:33

Dumitru Dragomir (79 de ani), fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), a dezvăluit suma pe care o plătește acum lunar pentru electricitate la hotelul pe care îl deține în București.

Familia Dragomir deține hotelul „Crystal Palace” din 2003, iar factura la energie a explodat după noile scumpiri, în contextul în care începutul de an a venit cu majorări de taxe și prețuri la utilități.

Clasificat la patru stele, hotelul este situat în zona Aviației. Unitatea a fost construită în 2003 și renovată în 2018.

Dumitru Dragomir a rămas fără cuvinte când a văzut factura la curent: „Este ca dracu' în România!”

Dumitru Dragomir avertizează asupra riscurilor economice dacă bugetul nu este adoptat rapid. E convins că România va traversa o criză economică fără precedent în cazul în care lucrurile nu se vor stabiliza.

„L-am auzit pe domnul Bolojan spunând că unii, populişti, s-au dat cu sărăcimea, iar alţii s-au dat cu cei bogaţi, ca să-i facă mai bogaţi. Sau cam aşa ceva. Este ca dracu' în România la această oră!

Părerea mea este că şi unii şi alţii se înţeapă aiurea, pentru că buget trebuie să avem. Dacă într-o săptămână nu dă buget intrăm într-o incapacitate de plată de nu ne revenim în 5-6 luni”, a declarat Dragomir, potrivit fanatik.ro.

După ridicarea plafonării prețurilor la energie, Dragomir a spus cât a plătit la factura de electricitate a hotelului „Crystal Palace” din București:

„Eu la hotel plăteam în jur de două miliarde lei vechi (n.r. - 200.000 lei) pe lună. Acum plătesc în jur de cinci miliarde (500.000 de lei)”.

Factura a crescut cu peste 100%, potrivit spuselor lui Dragomir, iar în acest moment plătește aproximativ 100.000 de euro.

Singurul lucru pe care trebuie să-l facem e să ne rugăm la Dumnezeu să oprească Trump ăsta războaiele, că numai de el depinde tot. Dacă se termină războiul din Ucraina şi cel din Iran, lumea începe iar să trăiască bine.

- Dumitru Dragomir, fostul șef de la LPF

Citește și:
Dinamo își schimbă din nou sigla!
Superliga
Dinamo își schimbă din nou sigla!
Cornel Dinu, atac fără precedent în direct: „O canalie! Ăștia nu sunt oameni, sunt bestii”
Superliga
Cornel Dinu, atac fără precedent în direct: „O canalie! Ăștia nu sunt oameni, sunt bestii”
Și-a încărcat bateriile la Mamaia! Jaqueline Cristian, vacanță „ca fetele” după operația la genunchi
Tenis
Și-a încărcat bateriile la Mamaia! Jaqueline Cristian, vacanță „ca fetele” după operația la genunchi
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
Campionate
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
FOTO PREMIERĂ Kaufland în România. A lansat abonamente de parcare, acum pentru mai multe magazine. Compania explică: Răspuns inclusiv la cererea locuitorilor
Profit.ro
FOTO PREMIERĂ Kaufland în România. A lansat abonamente de parcare, acum pentru mai multe magazine. Compania explică: Răspuns inclusiv la cererea locuitorilor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Dinamo își schimbă din nou sigla!


Comentarii (15)
Dodel
Dodel  •  19 Martie 2026, 23:20

Ce caracter nefrecventabil !! Dar unii na .......

RockyIV
RockyIV  •  19 Martie 2026, 10:38

Cum o fi scăpat ăsta de brutărie știe cineva? Că alti smekeri(Gigi, Dragnea, Voiculescu, Vântu), au înfundat-o cât de cât! Că intuiția ne spune că locul lui era printre ei...

Lulu5
Lulu5  •  19 Martie 2026, 10:03

domnilor (bunul simt si "moderarea" dupa ureche ma impiedica sa cataloghez altfel pe acesti asa zis jurnalisti) chiar nu va e rusine sa veniti cu asemenea articole??? inghitim stiri fara nici o legatura cu sportul, caci pe nimeni nu intereseaza aici la stiri sportive cum a schimbat trump freza, grindeanu sosetele, raluka genele ori kidman fustele... si veniti acum cu acest parvenit ce s-a perindat ani de zile in fruntea fotbalului si a pus umarul la distrugerea lui, ca sa ne explicati ce factura are si cat de ingrozit e?? chiar idioti suntem sa plangem sau sa fim curiosi de acest grobian?? RUSINE GSP si puteti modera cat doriti sau chiar sa ma sanctionati daca asa se face jurnalism sportiv in tara asta.....nu folosesc decat cuvinte si expresii agreate de oricare dictionar romanesc

Vezi toate comentariile (15)
Comentează