FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Victor Angelescu i-a anunțat oficial plecarea de la Rapid

Victor Angelescu, președinte și acționar minoritar Rapid // foto: GSP
Victor Angelescu, președinte și acționar minoritar Rapid // foto: GSP

Articol de - Publicat marti, 05 mai 2026 21:13 / Actualizat marti, 05 mai 2026 21:25

Victor Angelescu, președintele și acționarul minoritar de la Rapid, a confirmat oficial plecarea lui Mauro Pederzoli la finalul sezonului.

Așa cum GSP scria pe 18 martie, italianul adus în 2025 se va despărți de alb-vișinii la finalul stagiunii. După ce inițial a refuzat să facă un anunț în acest sens, Angelescu a transmis acum, la o lună și jumătate distanță, că directorul sportiv italian va părăsi echipa.

Victor Angelescu: „Pederzoli pleacă de la Rapid”

În locul lui a fost deja adus un alt director sportiv. E vorba de Marius Bilașco, care a demisionat de la CFR Cluj. Întrebat și despre Bogdan Mara, fostul colaborator al lui Bilașco în Gruia, Angelescu a transmis că acesta nu va ajunge în Giulești.

„Mara nu vine. Marius Bilașco e directorul sportiv. Pleacă Mauro Pederzoli, a venit Marius Bilașco ca director sportiv”, a declarat Victor Angelescu, la Prima Sport 1.

Pederzoli a venit cu o experiență foarte mare, a implementat lucruri care nu se văd neapărat. În presă se văd transferurile, dar transferurile sunt poate 15-20%, iar restul ține de tot ce se întâmplă pe parte sportivă.

- Victor Angelescu, președinte Rapid, în martie

Victor Angelescu i-a anunțat oficial plecarea de la Rapid
Mauro Pederzoli/ FOTO Ionuț Iordache (GSP)

Înaintea lui Pederzoli, director sportiv la Rapid a fost Daniel Sandu. El a fost apoi retrogradat ca șef al departamentului de scouting și anul acesta a părăsit clubul, plecând la Toulouse.

Bogdan Mara, despre care Angelescu a fost întrebat, a plecat de la CFR Cluj și e în discuții cu Dinamo, unde ar putea ajunge începând din vară.

Pe Pederzoli nu l-am văzut să zică ceva de când a venit la Rapid, să spună ceva, să răspundă la ceva din calitatea de director sportiv la Rapid. Nu am nimic cu dânsul, dar...

Nu sunt neapărat erori de management. Presiunea se duce direct pe echipă, nu e nimeni să o preia. Uite, eu am avut cu Mihai Stoica 10 scandaluri, dar de fiecare dată când era ceva în jurul FCSB-ului ieșea și se certa cu toți, să ia presiunea de pe echipă. La Rapid nu e nimeni care să vorbească. Mai iese Angelescu, dar atât.

- Cristi Săpunaru, fost căpitan Rapid

Citește și:
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (9)
anunnaki75
anunnaki75  •  30 Mai 2026, 23:03
Postat de flaviua pe 06 Mai 2026, 11:09

Este acționar minoritar la Rapid! Apreciez foarte mult că a ținut Rapidul în viață și l-a promovat în Divizia A. Dar Football Manager este doar un joc și dacă acolo a luat și CL cu Rapid, în realitate nu a terminat niciodată mai sus de locul 5! Până/DACĂ ajunge la nivelul lui Mr. Ferguson de la FCSB... vor mai trece multe sezoane!!!

Nu aș menționa numele lui Ferguson în această conversație.

Bibistrocel
Bibistrocel  •  06 Mai 2026, 18:11
Postat de Shogun01 pe 06 Mai 2026, 08:41

Nu ai intales. EX: acum, ca sunt suporterii suparati, cineva din club, preferabil un rapidist gen Sapunaru sa discute cu suporterii, macar sa arate ca ii baga in seama...P.S. Sucu ar trebui sa-l dea afara pe ala cu biletele

se pare ca tu nu ai inteles..citez din marele fotbalist "Uite, eu am avut cu Mihai Stoica 10 scandaluri, dar de fiecare dată când era ceva în jurul FCSB-ului ieșea și se certa cu toți"

flaviua
flaviua  •  06 Mai 2026, 11:13
Postat de Daniel1959 pe 06 Mai 2026, 06:56

nu stiu ce a facut omul asta la rapid dar la ce atmosfera este acolo .....l-as pune pe acelasi plan cu morutan si paraschiv bani multi si 0 zero rezultate!!!

Ne trebuie UN PREȘEDINTE cu experiență! Și un antrenor ca Pancone! Apoi.... stabilitate!!!

Vezi toate comentariile (9)
Comentează