Articol de Daniel Grigore - Publicat duminica, 14 iunie 2026, 15:53 / Actualizat duminica, 14 iunie 2026 16:09
În aceste momente are loc Marele Premiu de Formula 1 din Barcelona, etapa 7 a sezonului 2026. Cursa a început la ora 16:03, este televizată de Antena 1, transmisă în aplicația AntenaPLAY, și liveTEXT pe GSP.ro.
George Russell (Mercedes) a plecat din pole-position, urmat de Lewis Hamilton (Ferrari) și de liderul clasamentului general al piloților, Kimi Antonelli (Mercedes).
LIVE » Marele Premiu de Formula 1 din Barcelona
TOP 5 LIVE: Russell, Hamilton, Antonelli, Norris, Verstappen
TURUL 4/66 - Sunt deja 2,5 secunde între Russell și Hamilton. Pilotul Mercedes are un ritm excelent, stabilind cel mai rapid tur de până acum.
TURUL 2/66 - Start curat, fără incidente serioase, dar și fără depășiri la vârf. TOP 5 a rămas identic: Verstappen a încercat să-l depășească pe Norris, fără succes.
Ora 16:00 - A început turul de formare. Din primele 4 linii, doar Lewis Hamilton (#2) și Max Verstappen (#5) pleacă cu pneuri soft - Cel mai probabil, vor încerca să depășească de îndată ce se vor stinge luminile semaforului.
Vom avea parte de 66 de tururi astăzi. Circuitul are o lungime de 4,657 kilometri.
Amintim că această cursă, tradițional consemnată în calendar drept Marele Premiu al Spaniei, este denumită în acest an „Marele Premiu din Barcelona-Catalonia”. Titulatura de Mare Premiu al Spaniei a fost preluată de cursa din Madrid, care va avea loc în premieră în 2026.
Ora 15:50 - Piloții se pregătesc pentru start. Favoriții publicului, Fernando Alonso și Carlos Sainz, au avut parte de o primire deosebită, aclamați la scenă deschisă - îndeosebi dublul campion mondial.
Grila de start:

În 2025, la Barcelona s-a impus Oscar Piastri de la McLaren, după 3 ani în care pe prima treaptă a podiumului a urcat Max Verstappen de la Red Bull Racing.
Cei mai titrați pilot pe acest circuit rămân însă Lewis Hamilton, cu 6 victorii, 5 consecutive între 2017 și 2021, și Michael Schumacher, tot 6, în 1995 și 1996, ulterior între 2001 și 2004.
Hamilton poate deveni lider solitar în clasamentul victoriilor la Barcelona, având în vedere că sâmbătă a obținut cel mai bun rezultat în calificări ca pilot Ferrari. Septuplul campion mondial va pleca din prima linie, imediat după George Russell, față de care a fost mai lent cu doar 6,4 sutimi de secundă.
Este al treilea pole-position al sezonului pentru George Russell, celelalte 4 fiind adjudecate de colegul Kimi Antonelli. Dar tânărul italian, 19 ani, a fost mult mai eficient în convertirea pozițiilor de pe grilă în victorii, câștigând 5 dintre cele 6 Mari Premii de până acum.
Russell s-a impus în deschiderea sezonului, în Australia, apoi o serie de prestații neinspirate și ghinioane au făcut să rămână la 68 de puncte în urma lui Antonelli în clasamentul piloților.
Clasamentul general al piloților în Formula 1:
- Kimi Antonelli (Mercedes) - 156 de puncte
- Lewis Hamilton (Ferrari) - 90
- George Russell (Mercedes) - 88
- Charles Leclerc (Ferrari) - 75
- Oscar Piastri (McLaren) - 58
- Lando Norris (McLaren) - 58
- Max Verstappen (Red Bull) - 43
- Pierre Gasly (Alpine) - 35
- Isack Hadjar (Red Bull) - 26
- Liam Lawson (Racing Bulls) - 24
- Oliver Bearman (Haas) - 18
- Franco Colapinto (Alpine) - 15
- Arvid Lindblad (Racing Bulls) - 11
- Carlos Sainz (Williams) - 6
- Alexander Albon (Williams) - 5
- Esteban Ocon (Haas) - 3
- Gabriel Bortoleto (Audi) - 2
- Fernando Alonso (Aston Martina) - 1
- Nico Hulkenberg (Audi) - 0
- Valtteri Bottas (Cadillac) - 0
- Sergio Perez (Cadillac) - 0
- Lance Stroll (Aston Martin) - 0
Clasamentul general al constructorilor în Formula 1:
- Mercedes - 244 de puncte
- Ferrari - 165
- McLaren - 116
- Red Bull - 69
- Alpine - 50
- Racing Bulls - 35
- Haas - 21
- Williams - 11
- Audi - 2
- Aston Martin - 1
- Cadillac - 0
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Gigi Becali dezvăluie cât l-a costat biserica abia sfințită din zona Pipera
Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei