FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

S-au săturat! Dinamo se poate despărți de unul dintre golgheteri în această vară

Mamoudou Karamoko și Alex Musi, în Dinamo - U Cluj // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Mamoudou Karamoko și Alex Musi, în Dinamo - U Cluj // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de - Publicat miercuri, 24 iunie 2026, 14:27 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2026 14:39

Nu doar Cătălin Cîrjan și Alexandru Musi se află pe lista jucătorilor pe care Dinamo i-ar putea vinde în această perioadă de mercato, așa cum a declarat Andrei Nicolescu, președintele clubului.

Printre fotbaliștii pentru care conducerea „câinilor” este dispusă să accepte oferte se numără și Mamoudou Karamoko. Oficialii dinamoviști iau în calcul o despărțire de atacantul francez în schimbul unei sume de bani, pe fondul problemelor medicale care l-au urmărit constant în ultimul sezon, dar și de-a lungul carierei. Totodată, lipsa sa în mai multe momente importante ale stagiunii cântărește în analiza făcută de club. Nuno Campos îi cunoaște problemele medicale.

Dinamo s-ar putea despărți și de Karamoko în această vară

În iarnă, roș-albii au refuzat o ofertă de 1,2 milioane de euro pentru fostul atacant al celor de la Copenhaga, LASK Linz, Ujpest sau Wolfsburg, însă, de această dată, bucureștenii sunt dispuși să accepte și o ofertă mult inferioară acesteia.

Am avut o ofertă de 1,2 milioane de euro pentru Karamoko și am refuzat-o. Nu a fost scrisă, dar a fost o discuție. Mă rog și eu ca el să înțeleagă beneficiul pe care îl poate da colaborarea cu Kopic, în legătură cu etica muncii. Dacă înțelege etica muncii, pe care Kopic știe să o transmită extraordinar, atunci valoarea lui se va dubla.

- Andrei Nicolescu, în luna ianuarie

În sezonul recent încheiat, Karamoko a marcat șapte goluri pentru Dinamo, oferind și o pasă decisivă. Ultima sa reușită a venit în barajul pentru calificarea în preliminariile Conference League, pierdut în fața rivalilor de la FCSB, meci în care a fost introdus pe teren în repriza secundă, deși nu era refăcut complet din punct de vedere medical.

750.000 de euroeste cota de piață a lui Karamoko, potrivit portalului de specialitate transfermarkt.

Problemele fizice continuă și în această perioadă. Atacantul se află în cantonamentul din Polonia, nu a jucat în testul cu Gornik Leczna și se pregătește separat față de restul lotului.

Acesta mai are contract cu Dinamo până în vara lui 2027, cu opțiune de prelungire pentru încă un an.

S-au săturat! Dinamo se poate despărți de unul dintre golgheteri în această vară
Mamoudou Karamoko

Până acum, Dinamo s-a despărțit de Kennedy Boateng, Eddy Gnahore, Georgi Milanov, Jordan Ikoko și Valentin Țicu.

În schimb, „câinii” i-au înregimentat doar pe tinerii Adriano Manole, Ianis Doană și Răzvan Radu.

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Istvan Kovacs, delegare de lux la Mondial! Îl va arbitra pe Lionel Messi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Istvan Kovacs, delegare de lux la Mondial! Îl va arbitra pe Lionel Messi
Gigi Becali a dat afară 4 jucători de la FCSB! MM Stoica recunoaște: „Îmi pare rău că n-am prelungit”
Superliga
Gigi Becali a dat afară 4 jucători de la FCSB! MM Stoica recunoaște: „Îmi pare rău că n-am prelungit”
Rapidistul Kader Keita a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului » Ce pedeapă riscă
Superliga
Rapidistul Kader Keita a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului » Ce pedeapă riscă
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
Pavarotti
Pavarotti  •  24 Iunie 2026, 17:01

Am crezut a au invatat din precedentele perioade de mercato,dar se pare ca s-a ramas la aceeasi lalaiala. Echipa se intoarce din cantonament peste o saptamana,avem jucatori care sunt accidentati sau in perioada de recuperare,iar campionatul incepe pe 18 iulie,in 3 saptamani. Apoi aduci jucatori ramasi liberi de contract,iesiti din forma,pe care te astepti sa ii pui pe picioare in cateva luni...apoi,in playoff,se accidenteaza. Kopic a inceput un proiect si nu l-a dus la bun sfarsit din cauza lipsei de jucatori apti,sau schimbari cu care sa faca diferenta. Acum incepem o alta reconstructie cu un antrenor diferit,cu jumatate din oamenii de baza parasind corabia si cu transferuri care nu s-au realizat in cel mai important moment pentru sudarea echipei: presezon!

therealreddog33
therealreddog33  •  24 Iunie 2026, 16:40

Așa, deci s-au săturat de singurul atacant din lot - sorry, da Pop nu se poate trece la capitolul atacanți de Liga 1, iar Pușcaș e pacient pentru următoarele 3-4 luni. Am înțeles ca noul antrenor joacă o tactică 4-4-2 în romb, oare funcționează tactica asta și cu zero atacanți? Întreb pentru un prieten…

demolarii
demolarii  •  24 Iunie 2026, 16:22

Dupa lotul actual, presedintele Nicolescu isi propune locul 12. Ceea ce vrea el sa faca , sa dezvolte carierele jucatorilor tineri pentru un profit financiar, este o utopie incercata de multe alte cluburi. Daca un singur club reusea, sistemul era francizat. Dar nu a reusit nimeni. Se poate vedea din realizarile echipelor RB, cu potenta financiara si cultura fotbalistica, cluburi pozitionate in cascada valorica.....pot traii doar din vanzarea tinerilor transformati in jucatori? Castigul vine din vanzarea divertismentului, a produselor de marketing , a altor produse cu ocazia unor meciuri ale echipei. A relationarii cu sustinatorii. Sigla,strategia de transferuri arata o administrare paupera cu viziuni limitate. Si intelegem de ce a plecat Kopici, de ce noua sigla dezbina, si de ce asteptarile clubului obiective ar trebuii sa fie locul 12.....

Vezi toate comentariile (3)
Comentează