FOTBAL  »  Superliga  »  ACADEMICA CLINCENI - UTA 0-3

Ionuț Chirilă, discurs furibund » A pus la zid un jucător de 20 de ani: „E hilar ce a făcut, e momentul să ia o pauză” + cum explică înfrângerea cu UTA

Ionuț Chirilă

Articol de GSP - Publicat luni, 25 octombrie 2021 20:02 / Actualizat luni, 25 octombrie 2021 23:20

Ionuț Chirilă (55 de ani), tehnicianul Academicii Clinceni, a încercat să găsească explicații pentru înfrângerea la scor suferită pe teren propriu cu UTA, scor 0-3. Antrenorul l-a pus la zid pe Ștefan Dobre, goalkeeper-ul de 20 de ani pe care l-a înlocuit la pauză

Chirilă nu poate să-și scoată echipa din criză și rămâne cu un singur punct câștigat de când a preluat-o pe Academica Cliceni. La finalul partidei, tehnicianul nu l-a menajat pe Ștefan Dobre, portarul care a gafat din nou, exact cum se întâmplase și etapele trecute. Mai mult, Chirilă a spus că are nevoie de doi atacanți și cel puțin un portar.

Ionuț Chirilă: „E hilar ce s-a întâmplat cu portarul nostru!”

„Eu în general îmi apăr jucătorii. Cred în ei, dar ceea ce s-a întâmplat azi din partea portarului Dobre e hilar! Am primit primul gol din vina lui, deși construiam jocul. Continuăm să construim jocul, apoi luăm iar gol într-o fază în care oricare din dumneavoastră ar fi putut apăra mingea respectivă.

După cele două goluri făcute cadou cu FCSB, după golul primit cu Botoșani, astăzi a greșit din nou. A venit un moment în care va trebui să facă o pauză. I-am spus-o și lui.

Ștefan Dobre FOTO: sportpictures.eu

S-a făcut o greșeală managerială când s-a spus că se poate juca cu un jucător U21 în poartă. Greșeala portarilor e decisivă și e foarte greu de reparat. Așteptam să se reinventeze, de asta l-am titularizat și astăzi. Din păcate, nu stăm bine la capitolul jucătorilor U21. Nu avem soluții pentru jucătorii U21. Suntem într-o situație fără ieșire”, a declarat Ionuț Chirilă, la microfonul Look Sport+.

Ionuț Chirilă: „Am făcut trei greșeli fatale”

„Jocul nostru n-a fost cu nimic sub cel al UTA-ei. Din contră, i-am dominat în repriza a doua, însă am comis niște greșeli incomensurabile. Jucătorii mei nu au cedat la pauză, am făcut o repriză secundă mult mai bună. Dar orice greșeală făcută împotriva adversarilor de astăzi e fatală. Noi am făcut trei greșeli.

Eu sunt mulțumit de joc. Dacă scoatem cele trei greșeli, mi s-a părut o egalitate între cele două echipe. Ne trebuie niște plombe clare pentru a fi o echipă compactă. Ne trebuie doi atacanți și cel puțin un portar. - Ionuț Chirilă, antrenor Academica Clinceni

Ionuț Chirilă, la limita exasperării! Ce a făcut la pauza meciului cu UTA
ACADEMICA CLINCENI - UTA

Încercăm să facem imposibilul și să ne salvăm. Oricând ne putem redresa. Important e să începem să adunăm puncte. Anul viitor, trebuie să fim mai determinați, mai limpezi, mai răi, dar am încredere! Sunt un om optimist și vreau să-mi joc cartea până la capăt. - Andrei Gabriel Ureche, portar Academica Clinceni

EXCLUSIV De ce nu mai domină CFR Cluj Liga 1? Explicațiile unei prăbușiri anunțate: „Uitați-vă la echipele mari din Europa, unde mai vedeți așa ceva?”