INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - AC MILAN

FOTO Juventus - AC Milan 0-1 » „Diavolii” se impun pe terenul rivalei și sunt siguri de locul de Liga Campionilor

Juventus - AC Milan, live
Juventus - AC Milan, live Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 28 mai 2023 23:46 / Actualizat duminica, 28 mai 2023 23:50

AC Milan s-a impus pe terenul lui Juventus, scor 1-0, într-o partidă din runda cu numărul 37 din Serie A.

AC Milan, victorie pe terenul lui Juventus în Serie A

Prima parte a fost una seacă în ocazii de gol. Prima mare șansă a meciului abia a venit în minutul 40, când a fost marcat și unicul gol al meciului. Calabria a centrat, iar Olivier Giroud, atacantul „diavolului milanez”, a scăpat de marcajul fundașilor lui Juventus și a marcat cu capul, la colțul lung.

+10 FOTO

Nici după venirea de la cabine lucrurile nu au stat altfel, fiecare echipă având un singur șut încadrat pe spațiul porții în partea a doua a meciului. S-a jucat fotbal mai puțin spre deloc, cronometrul s-a scurs. iar arbitrul a fluierat finalul partidei, după ce acordase 4 minute de prelungiri.

S-a terminat 1-0 pentru AC Milan, formație care a acumulat 67 de puncte și care și-a asigurat din punct de vedere matematic calificarea în următorul sezon al Ligii Campionilor.

+10 FOTO

De cealaltă parte, Juventus este în acest moment pe locul 7, cu 59 de puncte, și speră că va urca măcar pe locul 6, care duce în Europa League, poziție ocupată acum de AS Roma. În ultima rundă, Juventus se deplasează pe terenul lui Udinese, în timp ce AS Roma primește pe teren propriu vizita celor de la Spezia.