FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

ANALIZĂ GSP Dinamo ar trebui lăsată să joace doar până în minutul 89! Bornă NEGATIVĂ incredibilă bifată de „câini”

Josue Homawoo și Darko Velkovski, la finele partidei cu FCU Craiova (1-1)

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2024 20:26 / Actualizat marti, 23 aprilie 2024 19:06

În etapa recent încheiată de Superligă, Dinamo a pierdut din nou în prelungiri puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării. În finalul meciului cu FCU Craiova, Blănuță l-a învins pe Golubovic, egalând pentru olteni. Bulgarul Milanov deschisese scorul pentru „câini” în prima repriză.

Golul din Bănie contribuie la o statistică nefastă pentru gruparea lui Zeljko Kopic, fiind echipa cu cele mai multe goluri primite după minutul 90 în acest sezon!

Detaliul care îl înspăimântă pe Kopic înainte de Botoșani - Dinamo + O absență în lotul „câinilor”
BOTOȘANI - DINAMO

Cinci puncte pierdute după 90' în ultima lună de Dinamo

Doar în acest play-out, Dinamo a primit goluri după minutul 90 în trei rânduri! Mai întâi, Grozav a egalat dintr-un penalty controversat în minutul 90+13 pe „Arc”, Răzvan Tănasă a păstrat toate punctele la Galați în minutul 93 al confruntării cu Oțelul, reușita lui Blănuță fiind menționată anterior.

Un total de cinci puncte pierdute de alb-roșii în cele cinci finale disputate până acum în play-out. În cazul în care „cavalerii în negru” ar fi oprit meciurile dinamoviștilor odată ce cronometrul ajungea la 90, ierarhia ar fi arătat diferit în acest moment.

9. FCU Craiova - Dinamo 1-1 (20.04.2024) - Blănuță, minutul 90

Observăm că sub comanda lui Ovidiu Burcă, Dinamo a primit cinci goluri pe final, însă mai puțin importante decât cele din era croatului Kopic. În patru cazuri, golul din prelungiri a contribuit doar la handicapul cu care „câinii” au cedat partidele, penalty-ul transformat al lui Freitas din prelungirile disputei cu UTA fiind singurul care le-a „răpit” dinamoviștilor vreun punct.

În schimb, sub managementul celui care a condus ambii granzi ai Croației, Dinamo a pierdut nu mai puțin de șase puncte. Cinci dintre ele doar în luna în curs.

16. Sepsi - un gol

Sigur, Dinamo a obținut și puncte în minutele de final. Cu Poli Iași în play-out, Ahmed Bani a punctat în prelungiri. Același lucru s-a mai întâmplat cu FC Botoșani (etapa 5) și FC Voluntari (etapa 21). În total, șase puncte câștigate.

La capitolul golurilor marcate după minutul 90, „câinii” sunt în media campionatului. Interesant este că liderul campionatului, FCSB, și campioana en-titre, Farul, sunt codașe la acest capitol, cu câte două reușite. Egale în acest criteriu cu Poli Iași sau FC Voluntari, formații din „zona roșie” a clasamentului.

16. FC Voluntari - 2 goluri

Dacă ar fi să punem în balanță, Dinamo a obținut șase puncte după minutul 90, pierzând șapte. Deficit de un punct. Nu dezastruos, sigur, însă dacă luăm în calcul punctele făcute cadou rivalelor din subsolul clasamentului, dar și timing-ul acestor probleme din final, în speță deznodământul play-out-ului, unde aceste goluri încasate se pot dovedi a fi decisive, statistica nu mai denotă atât de mult optimism.

Le lipsește „șmecheria”

În conferința de presă premergătoare partidei de mâine cu FC Botoșani, Zeljko Kopic și Goncalo Gregorio au subliniat importanța concentrării pe finalul partidelor, în contextul punctelor pierdute în ultima perioadă.

VIDEO. Goncalo Gregorio: „Nu putem lua goluri la infinit pe final”

„Trebuie să fim mai atenți pe faza defensivă, am suferit în ultimele partide, în special pe final. Treubie să avem o comunicare mai bună și să fim mai focusați în momentele-cheie”, a spus A1 de la Dinamo.

„Așa se întâmplă în fotbal, fiecare meci are povestea lui. Avem nevoie și de un gram de noroc. Nu putem continua să primim goluri în minutele de final la nesfârșit. Nu știu exact ce se întâmplă în finalurile de meci. Trebuie să avem mai multă șmecherie!”, a completat și golgheterul din acest sezon al „câinilor”.

Qatarsis

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”