INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ATALANTA - LEVERKUSEN 3-0

FOTO Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”

Arbitrul Istvan Kovacs a fost criticat de un jurnalist spaniol pentru o decizie luată în prelungirile finalei Europa League, câștigată de Atalanta, scor 3-0, în fața celor de la Bayer Leverkusen. +13   FOTO

Articol de - Publicat joi, 23 mai 2024 00:08 / Actualizat joi, 23 mai 2024 00:38

În minutul 90+1, la scorul de 3-0 pentru italieni, Adam Hlozek primea o centrare din partea stângă. Giorgio Scalvini a întins piciorul pentru a respinge, iar atacantul ceh a căzut. Pe reluări nu se vede clar dacă acesta a fost faultat sau nu de apărătorul italienilor. Cei din camera VAR au considerat că „centralul” a luat decizia corectă și nu l-au chemat pentru a revedea faza.

Duelul dintre Scalvini și Hlozek

Pavel Fernandez, analist la Radio Marca, a criticat decizia luată de român. Acesta spune că „centralul” a greșit, însă a fost salvat de faptul că Atalanta conducea cu scor de neprezentare în acel moment.

Istvan Kovacs, criticat după finala Europa League

„O finală de Europa League liniștită pentru Istvan Kovacs, al cărui cel mai bun aliat a fost Ademola Lookman, marcatorul unei triple. În prelungirile reprizei secunde nu a acordat un penalty clar pentru germani. Pol van Boekel de la VAR a tăcut”, a scris Pavel Fernandez, pe pagina personală de X, fostul Twitter.

Seară de poveste pentru Ademola Lookman, atacantul nigerian al celor de la Atalanta. Vârful în vârstă de 26 de ani a înscris un hat-trick în finala cu Bayer Leverkusen.

Imagini spectaculoase din Atalanta - Bayer Leverkusen, finala Europa League

+9 FOTO

Ademola Lookman a scris istorie! Hat-trick în Atalanta - Bayer Leverkusen, finala Europa League

Italienii au avut nevoie de numai 12 minute pentru a deschide scorul pe Dublin Arena. Ademola Lookman, extremă stânga astăzi, a semnat reușita de 1-0. Zappacosta a centrat din dreapta, Lookman a profitat de pasivitatea lui Palacios, i-a luat fața acestuia și a înscris cu piciorul stâng.

14 minute mai târziu, Lookman a ieșit din nou la rampă. A preluat mingea la 25 de metri de poarta adversă, i-a strecurat-o printre picioare lui Granit Xhaka, apoi a finalizat de la marginea careului, execuție plasată, lângă bara stângă a porții lui Matej Kovar!

Seara excepțională a nigerianului născut la Londra a continuat în repriza secundă. În minutul 75, Lookman și-a desăvârșit opera: „bicicletă” în fața lui Tapsoba și șut uluitor cu piciorul stâng, „șiret” care a trimis mingea aproape de vinclu!

VIDEO. Bătaie între fani la finala Cupei Cehiei

Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo! Echipa Ministerului de Interne, un nou FAIL în goana după Liga 2! Cunoaștem ultima echipă promovată în liga secundă