INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

UEFA a luat decizia în cazul lui Xavi » Ce pedeapsă a primit după scandalul făcut în fața lui Istvan Kovacs

Xavi a trecut cu greu peste deciziile de arbitraj luate de Istvan Kovacs în Barcelona - PSG

Articol de - Publicat joi, 23 mai 2024 18:50 / Actualizat joi, 23 mai 2024 19:55

Xavi (44 de ani), antrenorul Barcelonei, a primit nota de plată după scandalul făcut în fața lui Istvan Kovacs, la returul cu PSG (1-4, 4-6 la general), din sferturile UEFA Champions League.

La finalul meciului din Catalunya, Xavi a fost extrem de nervos pe deciziile lui Istvan Kovacs, care i-a eliminat pe Araujo (25 de ani) în minutul 25 și pe Xavi în 56, iar în repriza a doua a dictat un penalty pentru parizieni.

Gazzetta dello Sport: „Istvan Kovacs, arbitraj de talie europeană”. De ce ziarele din Germania nu-l pomenesc pe român
ATALANTA - LEVERKUSEN 3-0

UEFA l-a pedepsit pe Xavi după scandalul făcut în fața lui Istvan Kovacs

Azi, UEFA a dat verdictul în cazul antrenorului catalan. Acesta a primit o suspendare de două etape. Ceea ce înseamnă că nu va sta pe bancă în următoarele partide europene. Rămâne de văzut dacă la Barcelona, care ar negocia cu Hansi Flick, sau la altă echipă.

Și Sergi Roberto, care nu a jucat în acel meci, dar care a coborât din tribună pentru a intra pe teren, a fost suspendat pentru două etape. Potrivit raportului UEFA, căpitanul Barcelonei a avut un comportament nesportiv și un limbaj inadecvat la adresa lui Istvan Kovacs.

În plus, Barcelona a primit trei amenzi, în valoare totală de 57.250 de euro, potrivit Marca.

VIDEO. Xavi l-a desființat pe Istvan Kovacs: „Munca unui întreg sezon se termină din cauza unor decizii de arbitraj”

La conferința de presă, Xavi a dat de pământ cu „central”, explicând faptul că a avut o prestație dezastruoasă.

„Sunt nemulțumit, supărat. 11 contra 11 am fost bine organizați. Pentru mine a fost prea mult să-i dai cartonaș roșu lui Araujo. Am rămas în inferioritate numerică, iar de atunci a fost un alt joc. Am avut ocazii evidente, dar am fost în inferioritate și a fost foarte complicat. Este păcat că munca unui întreg sezon se termină din cauza unor decizii de arbitraj. Mi-ar fi plăcut să jucăm 11 la 11 tot meciul. Eliminarea a fost inutilă.

I-am spus arbitrului că a avut o prestație foarte rea, a fost un dezastru. A «omorât meciul, iar asta a schimbat totul. Nu-mi place să vorbesc în general despre arbitraj, dar trebuie să o spunem, nu putem să tăcem, Barcelona va încerca din nou, am avut un parcurs în Liga Campionilor onorabil, remarcabil aș spune”, a declarat Xavi.

FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda cu o ținută inedită » Cine a lipsit din lotul campioanei în afară de cei 4 care sunt convocați la Euro

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!