Articol de Alexandru Tomuțiu - Publicat marti, 24 iunie 2025 17:13 / Actualizat marti, 24 iunie 2025 17:34
Sergio Ribeiro (29 de ani) este noul fotbalist al celor de la Corvinul Hunedoara. Jucătorul care evoluează în banda dreaptă a atacului a fost adus de la Lusitania Lourosa, din al treilea eșalon portughez.
Sergio Ribeiro este a 4-a achiziție făcută de hunedoreni în această vară, după ce Fabio Blaga, Florin Ilie și Mario Bratu au mai ajuns sub comanda lui Florin Maxim. Acesta a semnat un contract valabil pe un sezon, cu opțiune de prelungire.
Va fi a doua aventură a portughezului în fotbalul românesc. Între 2020 și 2022 a fost jucătorul Universității Cluj, pentru care a bifat 43 de meciuri și 11 goluri. A plecat de la Cluj imediat după ce ardelenii au promovat în Superliga.
Sergio Ribeiro a fost prezentat de Corvinul Hunedoara

„Clubul nostru a ajuns la un acord cu mijlocaşul portughez Sérgio Ribeiro! Fotbalistul în vârstă de 29 de ani a semnat o înţelegere valabilă pe un sezon, cu posibilitate de prelungire, şi se întoarce în România, unde a mai evoluat la Universitatea Cluj, cu care a promovat în Superliga României, la finele sezonului 2021-2022.
În total, în două sezoane petrecute în tricoul „şepcilor roşii”, lusitanul a bifat 43 de apariţii, reuşind să marcheze 11 goluri.
Noul nostru mijlocaş vine de la Lusitania FC Lourosa (21 de meciuri și 6 goluri sezonul precedent) și a trecut, în cariera sa, pe la Leiria, Oliveirense, Vitória Guimarães şi FC Porto B – loc unde a şi debutat, de altfel, în fotbalul profesionist.
Mai trebuie spus că Sergio Ribeiro a evoluat la toate grupele de juniori ale naționalei Portugaliei şi a strâns 52 de selecții și nouă goluri, fiind căpitanul echipelor U19 și U20 ale Portugaliei”, au anunțat cei de la Corvinul.
Corvinul a făcut un pas uriaș spre obținerea dreptului de promovare în Superliga, după ce a reușit să își schimbe forma de organizare.