Articol de Aurelian Botezatu - Publicat joi, 10 iulie 2025 14:09 / Actualizat joi, 10 iulie 2025 14:27
Antrenorul lui Legia Varșovia, Edi Iordănescu, a susținut conferința de presă dinaintea meciului cu Aktobe, programat joi în preliminariile Europa League.
La finele întâlnirii cu jurnaliștii, fără a fi solicitat de cineva să o facă, Edi Iordănescu a ținut să clarifice informațiile apărute în mass-media potrivit cărora s-ar simți dezamăgit de conducătorii Legiei din cauza unui mercato estival sărac până acum în achiziții.
Edi Iordănescu: „Sunt aici ca să câștig și voi livra”
„Mass-media a relatat despre nemulțumirea fanilor. Peste tot în lume, fanii sunt inima echipei. La Legia sunt mult mai mult decât atât, sunt sufletul clubului. Scopul nostru este să le oferim vești pozitive, să jucăm bine și să le arătăm că muncim profesionist. În curând vom livra ceea ce ei așteaptă”, a spus el.
Totodată, el a spus pentru ce a semnat cu clubul din Varșovia: „Am venit la Legia să câștig, nu să mă plâng, să vorbesc despre alte scenarii, loturi sau speculații. Sunt aici ca să câștig și voi livra. Sunt aici cu toată inima și sufletul și voi confirma ceea ce se așteaptă de la mine”.
Edi Iordănescu: „Timpul este cel mai mare dușman al antrenorilor și al muncii lor”
Iordănescu junior consideră că „timpul este întotdeauna cel mai mare dușman al antrenorilor și al muncii lor, dar a trebuit să funcționez într-un mod care să se încadreze în program. Am învățat că avem jucători deschiși la minte și care învață repede, care încearcă să lucreze împreună pe teren și să utilizeze strategia noastră.
Au abilități excelente de aclimatizare și s-au adaptat rapid la stilul meu de joc. Există mult entuziasm pentru noul sezon, dar există și o mulțime de întrebări”. Meciul dintre Legia și Aktobe va avea loc joi, 10 iulie, de la 22:00, la Varșovia. Manșa retur este programată pentru 17 iulie, la ora 19:00.