SPORTURI  »  ALTELE  »  DECES

O martoră la accidentul soldat cu decesul lui Felix Baumgartner a explicat ce s-a întâmplat: „Am fost șocată”

Felix Baumgartner. FOTO: Facebook +35   FOTO
Felix Baumgartner. FOTO: Facebook

Articol de - Publicat luni, 21 iulie 2025 14:24 / Actualizat luni, 21 iulie 2025 15:02

Felix Baumgartner, practicantul de sporturi extreme recunoscut în întreaga lume din 2012, când a sărit cu parașuta din stratosferă, a decedat joi, la vârsta de 56 de ani.

Raportul tehnic, abia dat publicitatii, arată spre alt vinovat: o camera de filmat! Nu stopul cardiac l-a făcut pe Baumgartner să scape de sub control parapanta, ci o problemă de natură tehnică!

Acest aspect a fost susținut inclusiv de o femeie, martoră la prăbușirea parapantei. Ancheta este în curs de desfășurare, iar o femeie a relatat ce a văzut fix cu câteva momente înainte de moartea lui Felix Baumgartner.

O femeie susține că a văzut ultimele momente din viața lui Felix Baumgartner: „Am fost șocată”

Corpul lui Felix Baumgartner rămâne la dispoziția autorităților, în așteptarea autopsiei, care ar trebui să clarifice în curând cauza decesului acestuia.

Tot mai mult prinde contur varianta ipotezei unui accident provocat de camera video din spate, instalată pe parapanta motorizată pentru a realiza filmări.

Această teorie este susținută și de o nouă mărturie a unei turiste aflate în campingul Le Mimose, în apropierea locului în care s-a prăbușit Baumgartner.

„Eram pe plajă, cu fața spre camping. Am văzut acel aparat de zbor că a căzut brusc. La început am fost șocată, am crezut că vrea să aterizeze, dar apoi am văzut că se prăbușește de-a dreptul. A căzut dintr-odată, fără posibilitatea de a face ceva, ca și cum ar fi avut o defecțiune subită”, a explicat femeia, potrivit ilrestodelcarlino.it.

Această mărturie susține prima ipoteză a anchetatorilor, și anume că a fost vorba de un accident. Baumgartner instalase o cameră video pe parapanta motorizată, prinsă cu o sfoară, pentru a filma din spate, și o controla cu ajutorul unui minipilot automat.

Se presupune că, fie din cauza unei manevre bruște, fie a unui blocaj în aer, camera a ajuns în elice, ceea ce a dus la colapsarea aripii și prăbușirea aparatului.

În acel moment, sportivul austriac a încercat să deschidă parașuta de rezervă, dar era deja prea aproape de sol și sistemul nu a mai avut timp să se activeze.

Mihaela Rădulescu a surprins ultimul zbor al lui Felix Baumgartner
Mihaela Rădulescu a surprins ultimul zbor al lui Felix Baumgartner
Mihaela Rădulescu a surprins ultimul zbor al lui Felix Baumgartner
Mihaela Rădulescu a surprins ultimul zbor al lui Felix Baumgartner
Mihaela Rădulescu a surprins ultimul zbor al lui Felix Baumgartner
+30 FOTO
Citește și:
Pus pe liber de Universitatea Craiova, după calificarea ratată dramatic! Și-a semnat sentința în dezastrul de la Atena
Conference League
Pus pe liber de Universitatea Craiova, după calificarea ratată dramatic! Și-a semnat sentința în dezastrul de la Atena
L-a distrus în direct pe Coelho: „Nu poți să faci așa ceva în prelungiri!”
Conference League
L-a distrus în direct pe Coelho: „Nu poți să faci așa ceva în prelungiri!”
Prezentatoarea TV și-a sărbătorit ziua de naștere într-o ținută extrem de provocatoare: „Un zece curat”
Stiri extrasport
Prezentatoarea TV și-a sărbătorit ziua de naștere într-o ținută extrem de provocatoare: „Un zece curat”
Vaișcovici, verdict în transferul „George Pușcaș la Dinamo”: „Mi-e teamă de un singur lucru”
Superliga
Vaișcovici, verdict în transferul „George Pușcaș la Dinamo”: „Mi-e teamă de un singur lucru”
Ford Puma și Courier de la Craiova – rechemare din motiv ridicol
Profit.ro
Ford Puma și Courier de la Craiova – rechemare din motiv ridicol
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (3)
numberone
numberone  •  22 Iulie 2025, 19:01

Daca aceasta a fost cauza... Daca e, si Michael Schumacher a patit-o tot cu o camera de filmat

mishu_74
mishu_74  •  21 Iulie 2025, 16:30

"O martoră la accidentul soldat cu decesul lui Felix Baumgartner a explicat ce s-a întâmplat..." - cu alte cuvinte, tanti Lenutza, ce si completa linistita bronzul lunii iulie, pe un sezlong inchiriat, explica doct, vulgarizand ca pentru toata lumea, cauza mortii lui Baumgartner : " bai, io, cand am vazut cum cade traznaia aia, mi-am dat imediat seama ca ceva nu e in regula". simplu si succint, ca pentru cititorii gsp. asteptam cu interes urmatoarele declaratii ale lui tanti Lenuta si despre momentul cand a ajuns Mihaela in zona. cu ce masina a ajuns la spatele locului si ce a imbracat diva intr-un asemenea moment. plus accesoriile... numai daca se poate. multumim gsp pentru ca ne tineti informati si cu sufletul la gura.

mihai_capraru
mihai_capraru  •  21 Iulie 2025, 15:14

Live like a king, die like a fool! Era o emisiune acum ceva ani, nu mai stiu pe ce post, despre morti stupide. 1000 ways to die nu stiu cum. Asta cred ca prinde top 10, sa mori din cauza unei camere.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează