INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MERCATO

Chelsea, transfer de 69 de milioane din Bundesliga! Schimb spectaculos pus la cale de campionii lumii

Xavi Simons, în tricoul reprezentativei Olandei / Foto: Imago
Xavi Simons, în tricoul reprezentativei Olandei / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 24 iulie 2025 08:56 / Actualizat joi, 24 iulie 2025 09:36

Proaspăta campioană mondială a cluburilor, Chelsea, s-a înțeles cu RB Leipzig pentru Xavi Simons. La est-germani ar putea ajunge în schimb Carney Chukwuemeka.

Chelsea a investit deja 244 de milioane de euro în acest mercato estival și n-are niciun gând să se oprească. Tabloidul The Sun dezvăluie că următoarea achiziție e ca și rezolvată, după ce clubul a acumulat noi fonduri, prin vânzarea lui Noni Madueke la Arsenal.

Xavi Simons o costă pe Chelsea 69 de milioane de euro

Albaștrii vor investi cele 55,4 milioane încasate pentru a-l cumpăra pe Xavi Simons de la RB Leipzig. Cu germanii s-au înțeles asupra prețului, 69 de milioane de euro, iar acum negociază cu jucătorul. Dar, potrivit The Sun, nu se așteaptă să întâmpine probleme, deoarece olandezul s-a declarat deja „încântat” să evolueze în tricoul londonezilor.

Simons a marcat 10 goluri și a oferit șapte pase decisive în 25 de apariții în Bundesliga pentru RB sezonul trecut și a fost în discuții și la Arsenal, dar, în cele din urmă, mutarea a picat. În locul extremei în vârstă de 22 de ani, la Leipzig ar urma să ajungă  Carney Chukwuemeka. 

Chelsea îl vinde pe Renato Veiga lui Atletico și vrea să-l ia pe Jorrel Hato de la Ajax Amsterdam

Cele două cluburi poartă discuții în acest sens, dar s-au înțeles ca transferurile să fie tratate separat, din cauza fair-play-ului financiar. De asemenea, Chelsea negociază vânzarea lui Renato Veiga la Atletico Madrid , în schimbul căruia se așteaptă să încaseze undeva în jurul a 40 de milioane de euro.

Locul lui Veiga în lotul albaștrilor ar putea fi luat de Jorrel Hato, de la Ajax, numai că între cerere și ofertă există deocamdată o diferență destul de mare. Olandezii vor 70 de milioane de euro, noua campioană mondială a cluburilor a pus pe masă (doar) 46 de milioane de euro.

Citește și:
Pus pe liber de Universitatea Craiova, după calificarea ratată dramatic! Și-a semnat sentința în dezastrul de la Atena
Conference League
Pus pe liber de Universitatea Craiova, după calificarea ratată dramatic! Și-a semnat sentința în dezastrul de la Atena
L-a distrus în direct pe Coelho: „Nu poți să faci așa ceva în prelungiri!”
Conference League
L-a distrus în direct pe Coelho: „Nu poți să faci așa ceva în prelungiri!”
Prezentatoarea TV și-a sărbătorit ziua de naștere într-o ținută extrem de provocatoare: „Un zece curat”
Stiri extrasport
Prezentatoarea TV și-a sărbătorit ziua de naștere într-o ținută extrem de provocatoare: „Un zece curat”
Vaișcovici, verdict în transferul „George Pușcaș la Dinamo”: „Mi-e teamă de un singur lucru”
Superliga
Vaișcovici, verdict în transferul „George Pușcaș la Dinamo”: „Mi-e teamă de un singur lucru”
Ford Puma și Courier de la Craiova – rechemare din motiv ridicol
Profit.ro
Ford Puma și Courier de la Craiova – rechemare din motiv ridicol
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează