Articol de Daniel Grigore - Publicat joi, 24 iulie 2025 21:13 / Actualizat vineri, 25 iulie 2025 04:43
Emil Boc, primarul din Cluj-Napoca, a intrat în direct la câteva minute după finalul meciului Ararat Armenia - U Cluj 0-0. Edilul care a făcut deplasarea la Erevan alături de echipă este încrezător că jucătorii lui Ioan Ovidiu Sabău păstrează prima șansă la avansarea în competiție.
Înainte ca meciul dintre Ararat Armenia și U Cluj să înceapă, Emil Boc a intrat în direct la DigiSport pentru a prefața partida. La câteva minute după fluierul final al partidei, edilul din Cluj-Napoca a fost protagonistul unei alte intervenții telefonice, la același post de televiziune.
Încântat, Emil Boc consideră că echipa locală, pe care o sponsorizează și la care este membru fondator prin intermediul Primăriei și a Consiliului Local, revine în țară cu prima șansă la calificarea în turul 3. Cât despre joc, a judecat că ambele combatante și-au împărțit reprizele.
Emil Boc, cronicar » Analiza primarului după Ararat Armenia - U Cluj
„Plecăm cu prima șansă la calificare! Suntem alături de echipă și la bine, și la greu. Cântăm și ne bucurăm că am revenit în Europa și, realist, sperăm să facem diferența acasă și să mergem mai departe.
Am întâlnit un adversar greu, redutabil, bine motivat, bine articulat, dar băieții noștri au rezistat. Echitabil rezultatul: o repriză a noastră, una a lor. Așa e în fotbal. Egalitate de data asta și mergem mai departe. Dar spiritul din jurul echipei este extraordinar. Asta este fabulos.
A meritat să facem efortul ăsta, al deplasării. Dar a fost făcut cu plăcere. A fost o nucă tare. I-am avertizat pe toți că Ararat nu e o echipă de ici, de colo. Este o echipă ambițioasă, a avut spectatori inimoși, chiar dacă au fost cam câți au fost și ai noștri. Atmosferă superbă, ne bucurăm că plecăm cu prima șansă de aici, de la Erevan.
Neluțu e supărat, dar sunt convins că la retur vom face diferența. Repet, rezultatul îl consider echitabil. O repriză a noastră, una a lor. Puteau foarte bine să câștige. Puteam foarte bine să marcăm noi în prima repriză și să ținem de rezultat Un meci frumos, atmosferă superbă, oameni civilizați. Ne-am respectat reciproc. Și foarte, foarte mulți clujeni.
Așadar, a fost un duș bun. Ararat e o echipă puternică. Nu a fost un meci de antrenament, ci o bătălie dură, în termeni fotbalistici. Dar plecăm cu prima șansă și sper să o fructificăm acasă”, sunt ideile exprimate de Emil Boc la DigiSport.