Articol de Maria Olteanu - Publicat marti, 21 octombrie 2025 08:34 / Actualizat marti, 21 octombrie 2025 10:05
La mijlocul acestei săptămâni, ambele echipe românești angrenate în competițiile europene continuă aventura internațională pe teren propriu. FCSB, campioana României, și Universitatea Craiova vor juca joi seara, 23 octombrie, în grupele unice din Europa League, respectiv Conference League. Ambele partide vor putea fi urmărite în format liveTEXT pe GSP.ro.
Prima echipă care intră în scenă joi este FCSB, care joacă începând cu ora 19:45, pe Arena Națională, contra italienilor de la Bologna. Meciul care va avea loc pe cel mai mare stadion al țării va fi transmis la TV pe două posturi, la fel cum s-a întâmplat și cu precedentele meciuri din această fază a competiției. În continuare, Craiova va juca și ea acasă, cu gruparea armeană FC Noah, duelul oltenilor urmând a fi transmis pe aceleași două posturi pe care se va vedea și campioana României.
FCSB - Bologna se vede pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1
Duelul FCSB - Bologna, contând pentru etapa a 3-a din Europa League, va putea fi urmărit pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1, posturile care dețin drepturile de televizare și în cazul partidelor din Superliga.
Încă de acum un an, canalele Digi Sport și Prima Sport au anunțat că au obținut dreptul de transmitere în următoarele trei sezoane (2024-2027) al celor mai importante meciuri din Liga Campionilor, Europa League și Conference League
Dacă până în faza preliminariilor, drepturile de televizare au fost achiziționate de mai multe posturi TV, iar unele meciuri au fost disponibile doar online, pe platforme de streaming, contra cost, acum, odată ce au început duelurile din grupa unică, confruntările echipelor românești vor fi transmise de Prima Sport și Digi Sport.
Înaintea meciului de la București, FCSB este pe locul 24 în clasamentul grupei unice din Europa League, cu 3 puncte, în timp ce Bologna se află pe poziția 27, cu un singur punct.
Craiova - FC Noah se vede tot pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1
Imediat după finalul meciului de la București, legătura va fi dată în Bănie, unde Universitatea Craiova va juca al doilea meci din grupa unică de Conference League. Primul test pe teren propriu este contra campioanei din Armenia, FC Noah, meciul de pe „Ion Oblemenco” fiind programat de la ora 22:00.
Și această partidă, la TV, va putea fi urmărită pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1.
După prima etapă din Conference League, Craiova este fără puncte, pierzând în deplasarea de la Rakow, din Polonia, scor 0-2, în timp ce adversara a început cu dreptul, victorie 1-0 cu Rijeka, și este pe locul 15.