SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM 2025

EXCLUSIV Fosta internațională a identificat marea problemă a României înainte de meciul cu Senegal: „Se vede că le lipsește asta”

România, la CM Handbal 2025// Foto: Ionuț Iordache
România, la CM Handbal 2025// Foto: Ionuț Iordache

Articol de - Publicat vineri, 05 decembrie 2025, 11:24 / Actualizat vineri, 05 decembrie 2025 14:12

Fosta internațională Alina Dobrin (49 de ani) a explicat pentru GSP de ce crede că România ratează foarte mult de pe extreme și de ce în apărare se primesc foarte multe goluri. Ea crede că în meciul de astăzi cu Senegal (ora 16:30), România nu va avea emoții dacă va juca, cu aceeași determinare ca până acum. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro!

  • Reporterul Adrian Jitea și fotoreporterul Ionuț Iordache sunt la Rotterdam alături de naționala României și transmit toate informațiile și imaginile care contează
  • Tot astăzi, în aceeași grupă se mai joacă: Japonia - Ungaria (ora 19:00) și Elveția - Danemarca (ora 21:30).

Campioană mondială de tineret în 1995, Alina Dobrin a jucat pentru România de 154 de ori și a marcat 418 goluri, majoritatea dintre ele de pe extrema stângă.

Fosta jucătoare de la Rapid și CSM București a analizat pentru GSP jocul României de la Campionatul Mondial și crede că handbalistele naționalei nu au reușit să se califice în sferturile de finală din cauza lipsei de experiență.

- Bună ziua, Alina! Cum ai caracteriza jocul României de până acum de la Campionatul Mondial?
- Bună ziua! România arată ca o echipă în formare. Jucătoarele au arătat calitate, dar se vede că le lipsește experiența. Cu toate acestea, mie îmi place cum joacă România, fetele se dăruiesc foarte mult, chiar dacă nu le iese mereu. Îmi place spiritul aceasta. Din păcate, am pierdut meciul cu Ungaria și șansa de a ne califica în sferturile de finală.

- De ce crezi că am pierdut meciul?
- Am greșit mai mult decât Ungaria și am ratat mai mult decât ele. Fetele noaste au picat din punct de vedere mental după ce au ratat de trei ori șansa de a egala.

Alina Dobrin: „Din păcate, apărarea nu este punctul nostru forte!”

Imagini din meciul Ungaria - România, CM 2025 de handbal feminin / FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)
Imagini din meciul Ungaria - România, CM 2025 de handbal feminin / FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)
Imagini din meciul Ungaria - România, CM 2025 de handbal feminin / FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)
Imagini din meciul Ungaria - România, CM 2025 de handbal feminin / FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)
Imagini din meciul Ungaria - România, CM 2025 de handbal feminin / FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)
+15 FOTO

- România primește foarte multe goluri la acest turneu final. Cum explici acest lucru?
- Din păcate, apărarea nu este punctul nostru forte, dar se poate îmbunătăți. Probabil jucătoarele au avut puțin timp de pregătire împreună, iar noul staff tehnic este la echipă doar de o lună și jumătate.

- Avem probleme și în atac, unde se ratează foarte mult din situații clare, în special de pe extreme. De ce se ratează atât de mult?
- Unele jucătoare sunt debutante la un turneu final și presiunea își spune cuvântul. Le lipsește experiența unor astfel de partide decisive.

- Pe postul tău, în extrema stângă, joacă Eva Kerekeș și Gabriela Dumitrașcu. Cum ți se par?
- Sunt două jucătoare tinere, fără experiență, care mai au mult de muncit. Vor crește în valoare doar dacă vor juca la echipele de club.

Fosta internațională a identificat marea problemă a României înainte de meciul cu Senegal: „Se vede că le lipsește asta”

Alina Dobrin: „În clipa de față, este greu ca România să joace mai bine!”

- Crezi că România poate juca mai bine decât a arătat până acum?
- În clipa de față, este greu să poată mai mult. Multe jucătoare sunt la primele meciuri din carieră cu o astfel de încărcătură, dar eu sunt optimistă pentru viitor. Există speranță.

- Urmează meciul cu Senegal, care trebuie câștigat pentru a rămâne în obiectiv, locurile 9-10. Cum trebuie să joace România pentru a câștiga?
- Senegal nu este ca valoare nici Danemarca, Ungaria sau chiar Japonia. Dacă România va juca, cu aceeași determinare ca până acum, echipa nu va avea probleme cu Senegal și va câștiga.

Alina Dobrin: „Cred că Norvegia va câștiga Campionatul Mondial!”

- Ce echipă te-a impresionat până acum și cine ai vrea să câștige Campionatul Mondial?
- Îmi place Danemarca, dar trebuie să înțelegem că jocul ei a apărut după ceva timp de la schimbarea generațiilor. Mă impresionează și Norvegia, care reușește de atâta timp să se mențină în top. Cred că Norvegia va câștiga și pentru jocul lor, țin cu ele. Hai, România!

Clasamentul grupei principale din care face parte România:

Națională

Puncte

Golaveraj

1. Danemarca

6

115-76

2. Ungaria

6

92-71

3. România

2

91-100

4. Elveția

2

71-83

5. Japonia

2

73-88

6. Senegal

0

41-51


Primele două clasate vor merge în sferturile de finală

Programul și rezultatele României în grupa principală:

Citește și:
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România își află adversarele, dacă se califică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România își află adversarele, dacă se califică
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Superliga
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (1)
popicoo
popicoo  •  05 Decembrie 2025, 11:34

Dincolo de titlurile de clickbait, mai este ceva: dacă aveam pe cineva la.lotul ăsta să gândească strategic, înțelegeau și copilele noastre (încă nu sunt handbaliste adulte, după cum joacă) că și o înfrângere la 2 gokuri cu Ungaria era bună. Ne ținea în cărți: băeam Elveția (deși am îndoieli serioase că o outem face) și Senegal, Japonia bătea Senegal și Ungaria și eram calificate într-un clasament în pentru locul 2. Dar noi greșim pase de grădiniță, nu gândim!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează