Articol de Eduard Apostol, Ionuţ Iordache, Sergiu Alexandru - Publicat marti, 06 ianuarie 2026 16:23 / Actualizat marti, 06 ianuarie 2026 16:24
Leam Eissat, 18 ani, extremă stânga, a fost adus în probe în „haită” în cantonamentul din Antalya. Fratele internaționalului român Lisav Eissat este recomandat ca fiind „un talent, rapid, cu tehnică bună”. Nikita Stoinov, fundașul israelian, îl ajută pe puști să se integreze
Dinamo a rezolvat, momentan, un singur transfer invernal, fundașul stânga Valentin Țicu, ex-căpitanul Petrolului, care a vorbit ieri în premieră în calitatea de nou fotbalist al "câinilor" (detalii aici).
De asemenea, roș-albii au mai adus un tânăr jucător în probe. Este vorba de Leam Eissat, 18 ani, extremă stânga, ultima oară la Maccabi Haifa. Zeljko Kopic îl va testa în cantonamentul din Antalya, apoi dinamoviștii vor decide dacă vor semna un angajament cu fotbalistul ofensiv.
Leam Eissat este la ora promisiunilor: „Talent, rapid, tehnic". Dacă nu-l pot lua pe fratele mai mare, măcar pe cel mai mic
Bucureștenii au primit referințe bune despre fratele lui Lisav Eissat, 20 de ani, recent convocat la prima reprezentativă a României. Momentan, "câinii" nu și-l pot permite pe fundașul central selecționat de Mircea Lucescu.
Dinamo l-a dorit pe Lisav în vară, îl vrea și acum, doar că Maccabi Haifa solicită aproape un milion de euro pentru a-l ceda pe stoper. Cel mic, Leam, poate sosi gratis, în schimb, în tricoul roș-albilor.
„Leam este un tânăr plin de talent, rapid, cu o tehnică bună", a fost recomandarea pe care oamenii din fotbalul din Țara Sfântă a făcut-o dinamoviștilor.
Nikita Stoinov este „fratele mai mare" de la Dinamo pentru Leam Eissat
Și e cu zâmbetul pe buze, se poate adăuga! Puștiul se antrenează dezinvolt în "Dog Park", așa cum arată o inscripție amplasată la terenul de antrenament al "câinilor" din Lara (Antalya). Leam Eissat este atent și concentrat la ceea ce solicită Zeljko Kopic și staff-ul său.
Totodată, este ajutat de aproape de conaționalul său, Nikita Stoinov, 20 de ani, fundașul adus de Dinamo din Israel, vara trecută. De fapt, care a fost transferat fiindcă "haita" nu l-a putut aduce pe fratele lui Leam, Lisav. Stoinov este mereu lângă cel mic la exercițiile din grup, îi mai explică și-l ajută.
Prima șansă ca Leam să se afirme este mâine, miercuri, în amicalul cu Young Boys Berna (ora 16:00 la București). Totuși, de văzut dacă tânăra extremă va fi folosită, chiar și pe final de meci. Dacă nu va primi "botezul" cu elvețienii, cu siguranță va avea minute cu sud-coreenii de la Gangwon (duminică, 11 ianuarie).