Articol de Eduard Apostol, Alexandru Tomuțiu, Mihai Șovei - Publicat vineri, 09 ianuarie 2026 17:53 / Actualizat vineri, 09 ianuarie 2026 18:03
Petrolul s-a impus cu scorul de 2-1 în amicalul jucat în compania turcilor de la Fatih Karagumruk, echipa de pe ultimul loc în Superliga turcă.
A fost al doilea amical disputat de Petrolul în cantonamentul din Antalya, după ce în primul a remizat cu 1-1 cu Gaziantep.
Prima repriză a fost destul de echilibrată. Eugen Neagoe s-a enervat încă din primele minute, după ce Bariș a deschis scorul pentru turci. „Fiți atenți, aveți mingea și o pierdeti?! Ați vrut... Ați vrut... Hai atent!”, a strigat tehnicianul.
Golul egalizator a venit în minutul 18, Diego i-a pasat lui Chică Roșă, iar atacantul a șutat fără milă. Bălbărău și-a salvat echipa chiar înainte de pauză, când a scos un gol ca și făcut.
Petrolul s-a mișcat mult mai bine după pauză. Ba chiar au reușit să preia conducerea în minutul 49, când Chică Roșă a făcut „dubla”. Chiar dacă se aflau la conducere, elevii lui Neagoe au continuat să facă presing și au ratat cele mai importante ocazii, prin Dongmo și Grozav.
„Lupii” vor mai disputa un amical în Antalya, pe 11 ianuarie, împotriva polonezilor de la Katowice.
FINAL » Petrolul - Fatih Karagumruk 2-1
Au marcat: Chică Roșă (18, 49) / Bariș (16)
Minutul 80: Grozav încearcă să marcheze, însă este blocat în momentul șutului.
Minutul 76: Iese Paraschiv, reintră Dumitrache.
Minutul 73: Cei de la Petrolul se mișcă mai bine în repriza secundă. Au avut și două ocazii mari.
Minutul 62: Ocazie mare pentru „lupi”. Paraschiv trage în blocaj
Minutul 49: Chică Roșă face „dubla”, după o faza frumoasă creată de Hanca în partea dreaptă. Atacantul înscrie din a doua încercare
A început repriza secundă. Patru schimbări făcute de Petrolul: au ieșit Krell, V. Gheorghe, Prce, Dumitrache, au intrat Bălbărău, Rahinfa, Onguene, Dongmo
Pauză: 1-1
Minutul 44: Portarul Petrolului a scos incredibil! Un gol ca și făcut
Minutul 30: Iese Mateiu și intră Dumitrache. Mateiu a resimțit probleme medicale
Minutul 18: 1-1. Diego i-a pasat lui Chică Roșă, care a tras năpraznic la colțul scurt
Minutul 16: 1-0 pentru Karagumruk. Bariș a tras de la marginea careului și a dat în stânga portarul langă bară. Eugen Neagoe, criza de nervi: „fiți ma atenți, aveți mingea și o pierdeti?! Ați vrut. Ați vrut. Hai atent!”
Minutul 5: Antrenorul turcilor se cearta cu arbitrii turci! Au cerut penalty în minutul 5 și sunt foarte vehemenți
Start Meci!
Echipele de start:
Petrolul: Bălbărau - Diogo Rodriguez, Guilherme, Prce, B. Marian - Mateiu, Boțogan - D. Paraschiv, Hanca, Rafinha - Chica-Roșă
Rezerve: Krell - Ricardinho, Papp, Jerome, Dulca, Jyry, Dongo, V. Gheorghe, Grozav, Dumitrache, Costache, Manolache
Karagumruk: Bekelvic - Kurukalip, Kadioglu, Balkovec, Esgaio - Kranevitter, Ozcan, Larsson - Kalayc, Kalpaki, Kone
Rezerve: Evli - Yandal, Grbic, Doh, Ersoy, Johson, Cinar, Fofana, Akdag, Sivri, Da Luz Junior, Traore
