OPINII  »  TRANSFERURI LIGA 1

Încă o țeapă previzibilă

Alexandru Barbu, jurnalist GSP.ro
Alexandru Barbu, jurnalist GSP.ro

Articol de - Publicat vineri, 09 ianuarie 2026 16:59 / Actualizat vineri, 09 ianuarie 2026 18:28

„Cum de a venit unul ca Zouma în România?!”. De fapt, nu a ajuns niciodată.

Kurt Zouma părea? un supertransfer în septembrie, când CFR Cluj îl prezenta ca pe un erou al orașului. De înțeles dacă îi citeai CV-ul, cu Liga Campionilor, Conference League, două Premier League trecute cu liniuța, una sub alta.

Bula s-a spart însă repede. Și CFR a mers prost, e acum pe loc de play-out, iar Zouma nu a prins decât 197 de minute, suficient numai cât să-l curenteze Adi Chică-Roșă la Ploiești.

„Niște probleme la ambii genunchi”, cauza găsită de președintele Iuliu Mureșan în toiul negocierilor pentru reziliere. Adică în afară de cele două picioare, ușor defecte, francezul de 31 de ani e un fundaș central premium.

Definiția nebuniei

CFR păstrează o rețetă falsă și asta e o decepție în sine. Julio Baptista, Konoplyanka, Ibrahima Balde, El Kaddouri - alte nume semnate de fosta campioană a României pentru ce însemnau ele în urmă cu 10, 20 de ani. Nu pentru viitor. Pe când Petrescu, tot la Cluj, confisca Liga 1 cu o haită de luptători, nu cu resturi de sportivi.

Și alte cluburi s-au păcălit. Dinamo cu galacticul Julio Cesar, FCSB cu marocanul Houssine Kharja, Astra cu „cormoranul” Anthony Le Tallec, Rapid cu fostul jucător Clinton N'Jie. Un muzeu de figurine lustruite din alte vremuri, nu o scenă a performanței. Contraexemple dure la ideea că fotbaliștii perisabili funcționează pe pilot automat.

Încă o țeapă previzibilă
CFR Cluj încearcă acum să scape de Kurt Zouma, foto: Imago Images

Nu mai faceți azil din Liga 1. Există o singură investiție corectă

În tineri talentați și motivați, români sau străini. Descoperiți și dezvoltați de profesioniști educați, pasionați.

Problema nu e la vitrinele prăfuite, 30+, de trofee și realizări. Problema reiese din motivație și scop. Ce-i mână în Superliga pe Zouma, pe N'Jie? Un ultim contract? Un oraș instagramabil? Femei frumoase? Bani? Oricare ar fi răspunsul, când nu mai ai nimic de demonstrat, te oprești din a demonstra.

Campionatul nostru stă departe de crema competițiilor europene. Deci trebuie folosit ca o rampă pentru fotbaliștii cu foame, cu ambiție și dorință de a se afirma. E pentru jucători care văd meciurile de la Slobozia și Miercurea Ciuc nu ca pe un capăt de drum, ci ca pe un început de carieră.

Ei vor fi buni. Și vor aduce și profit.

Cei mai scumpi 10 fotbaliști care au plecat din Superliga. Media de vârstă e sub 23 de ani

JUCĂTOR (VÂRSTA LA CARE A PLECAT)

TRANSFER

SUMĂ

Man (22 de ani)

FCSB » Parma

11.000.000 €

N. Stanciu (23)

FCSB » Anderlecht

9.800.000 €

Chiricheș (23)

FCSB » Tottenham

8.500.000 €

Mihăilă (20)

Craiova » Parma

8.500.000 €

Mitriță (24)

Craiova » New York City

8.000.000 €

Gardoș (25)

FCSB » Southampton

6.800.000 €

Cicâldău (24)

Craiova » Galatasaray

6.500.000 €

Mutu (20)

Dinamo » Inter

6.000.000 €

L. Munteanu (23)

CFR » D.C. United

6.000.000 €

Săpunaru (24)

Rapid » Porto

6.000.000 €

Citește și:
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Tenis
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Spaniolii au făcut anunțul: fostul coleg român al lui Yamal vine la Dinamo
Superliga
Spaniolii au făcut anunțul: fostul coleg român al lui Yamal vine la Dinamo
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Handbal
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
VIDEO
Profit.ro
VIDEO "Trenul cu care facem cruce" - imagini dintr-un tren modernizat cu vagon restaurant

Comentarii (6)
mihaita_
mihaita_  •  10 Ianuarie 2026, 15:27

Băi ziarist, vorbești de țepe? Vorbește până la capăt. Tepe sunt: Stanciu, Ianis Hagi, Horațiu Moldovan, Radu Dragusin, Olimpiu Morutan, Denis Man dacă nu e cu doi de n, Florinel Coman, Tanase, George Popescu, Luis Munteanu, etc. Astea sunt țepe. Unul ce a câștigat două Premier League, o liga a campionilor nu prea e țeapă.

ionelvancea74
ionelvancea74  •  10 Ianuarie 2026, 11:59
Postat de tarnaveanu pe 09 Ianuarie 2026, 19:42

Zouma nu are nici o vină. Nu a făcut altceva decât să profite de impostura, naivitatea și lipsa de discernământ a celor puși să conducă destinele clubului respectiv (inclusiv așa zisul patron). Ce ai zice domnule Barbu dacă ți s-ar oferi să scri editoriale (în română) în The Guardian pt 20000 de lire pe lună, ai refuza?

Păi, autorul nu l-a acuzat pe Zouma!

Paduchiosu
Paduchiosu  •  09 Ianuarie 2026, 22:21

Chiar nu stiu ce au cu bietul Deac, genunchii lui sunt cat de cat Ok pe langa ai susnumitilor.

Vezi toate comentariile (6)
Comentează