Articol de Cosmin Nistor - Publicat vineri, 16 ianuarie 2026 22:40 / Actualizat sambata, 17 ianuarie 2026 00:08
FCSB a debutat cu stângul în 2026, pierzând cu FC Argeș, scor 0-1, în primul meci al anului și al rundei #22. După partidă, antrenorul Elias Charalambous (45 de ani) a vorbit atât despre duelul pierdut, cât și despre ultimele două partide europene care urmează.
Pentru FCSB urmează ultimele două meciuri din grupa unică a Europa League: la Zagreb, cu Dinamo, pe 22 ianuarie, și acasă, cu Fenerbahce, pe 29 ianuarie.
Elias Charalambous, după înfrângerea 0-1 cu FC Argeș
„Am schimbat puțin stilul de joc în funcție de condiții. Am avut câteva momente riscante în care am pierdut mingea, iar adversarii au creat ocazii și au reușit să înscrie. Noi nu am reușit să facem asta și am pierdut, dar nu trebuie să renunțăm.
Când nu câștigi, cu siguranță șansele se diminuează. Vom continua, vom pregăti următorul meci și vom lua totul pas cu pas. Toma nu are nimic medical și nu l-am scos din acest motiv. Când pierzi un astfel de meci, nu poți spune că ești mulțumit.
Poate trebuie să depui mai mult efort pentru a fi mai activ, iar în meciuri ca acesta trebuie să oferi mai multă putere și forță. Adversarul a reușit să înscrie, noi am avut ocazia lui Bîrligea și trebuia să marcăm așa cum au făcut și ei.
Tehnicianul cipriot a comentat și evoluția lui Joyskim Dawa, revenit după 10 luni într-un meci oficial, apreciind prestația sa în partida cu FC Argeș:
Dawa, după atâtea luni, eu zic că a făcut un joc bun. În general, a fost OK astăzi. Ambele meciuri din Europa League sunt finale. Vom uita de campionat deocamdată și vom lupta să câștigăm meciurile europene, pentru că avem șanse”, a spus Charalambous la Prima Sport.
VIDEO CU GOLUL care a decis meciul FC Argeș - FCSB