SPORTURI  »  BOX  »  UCRAINA

Vitali Klitschko anunță o catastrofă: „600.000 de oameni au părăsit Kievul”. Motivul e tulburător

Articol de - Publicat miercuri, 21 ianuarie 2026 13:46 / Actualizat miercuri, 21 ianuarie 2026 15:51

Fostul mare campion mondial la categoria grea Vitali Klitschko, 54 de ani, primar al Kievului din 2014 încoace, a tras un semnal de alarmă privind o „catastrofă umanitară” în capitala Ucrainei, după ce atacurile masive ale Rusiei de marți noapte au lăsat jumătate din oraș fără electricitate, căldură și apă, notează The Times.

  • Vitali Klitschko a fost campion mondial WBC (1999, 2004-2005, 2008-2010, 2012), cu record 45-2 (41 KO),
  • supranumit „Dr. Ironfist” a luptat 210 meciuri amateur (195 victorii)
  • a fost campion mondial kickboxing de 6 ori
  • s-a retras în 2013 după 15 ani dominanți
  • a intrat în politică 2005, fondator UDAR („Pumn”) și a devenit primar al Kievului în 2014

Echipele de intervenție se luptau să restabilească utilitățile într-un Kiev acoperit de zăpadă, iar edilul i-a sfătuit pe locuitori „să plece dacă pot”. Temperaturile au coborât până la -18 grade Celsius, iar valul de frig este prognozat să mai dureze cel puțin două săptămâni.

„Situația este critică în ceea ce privește serviciile de bază, încălzire, apă, electricitate. 5.600 de blocuri de apartamente nu au încălzire”, a declarat Klitschko pentru The Times.

El a explicat că, în imposibilitatea de a menține o temperatură adecvată, autoritățile au fost nevoite să golească sistemul centralizat de termoficare și alimentare cu apă pentru a preveni înghețarea apei în conducte, ceea ce ar duce la spargerea acestora.

Capitala se confrunta deja cu întreruperi frecvente de curent și cu o încălzire minimă după un atac rusesc anterior, din 9 ianuarie, care a coincis cu debutul celei mai geroase perioade de iarnă din ultimul deceniu.

Marți, în zorii zilei, forțele Kremlinului au lansat un nou val de atacuri, folosind aproximativ 470 de drone, 47 de rachete de croazieră și o rachetă balistică. Acest atac a anulat reparațiile efectuate la rețeaua energetică după lovitura precedentă. „Rușii vor să provoace o catastrofă umanitară în orașul nostru natal, să facă oamenii să înghețe în timpul iernii”, a acuzat primarul.

Într-un interviu acordat Reuters, primarul Vitali Klitschko a subliniat că scopul acestor atacuri este de „a înfrânge rezistența, a zdrobi spiritul ucrainenilor, a face tot posibilul ca oamenii să devină deprimați, să-și facă bagajele și să plece”.

Vitali Klitschko anunță o catastrofă: „600.000 de oameni au părăsit Kievul”. Motivul e tulburător
Turnul de televiziune din Kiev bombardat în primele zile de război

„Kievul a fost și rămâne ținta agresorului”

În tot orașul, mii de oameni se adăpostesc în școli și în „puncte de invincibilitate” improvizate, unde generatoarele le oferă căldură și posibilitatea de a-și încărca telefoanele și de a se conecta la internet.

La un punct de distribuire a alimentelor gestionat de World Central Kitchen, Valentyna Kiriiakova, o pensionară în vârstă de 66 de ani, stătea la coadă pentru o masă caldă alături de nepoata sa, Yeva Teplova.

Atacurile Rusiei asupra sistemului energetic ucrainean au provocat pene de curent și apă în Kiev, care durează acum de trei până la patru ori mai mult decât în iernile precedente.

8,5 gigawația distrus Rusia, din capacitatea de producție a Ucrainei, aproape jumătate din consumul normal de electricitate, conform ministrul economiei din țara vecină

Citește și:
Daniel Bîrligea, exploziv după Dinamo Zagreb - FCSB: „Am auzit că nu mai joc meciul următor, nici nu știam”
Europa League
Daniel Bîrligea, exploziv după Dinamo Zagreb - FCSB: „Am auzit că nu mai joc meciul următor, nici nu știam”
Ce șanse mai are FCSB să prindă play-off-ul pentru optimile Europa League: NU e imposibil!
Europa League
Ce șanse mai are FCSB să prindă play-off-ul pentru optimile Europa League: NU e imposibil!
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
Altele
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
Stiri extrasport
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Profit.ro
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (4)
22cea
22cea  •  21 Ianuarie 2026, 19:05
Postat de Zarzavagii. pe 21 Ianuarie 2026, 17:49

3.500 de apartamente nu au căldura apa calda in Bucuresti! Care nu e in razboi. Dar Bucurestiul are ticalosi ca Ciucu si Bolojan la conducere! La fel de putinisti ca rușii! Dar după Antena 3 doar AUR e de vina!!

Cum așa că Dănuț a pus la punct tot sistemul termic din București :)))

Zarzavagii.
Zarzavagii.  •  21 Ianuarie 2026, 17:49

3.500 de apartamente nu au căldura apa calda in Bucuresti! Care nu e in razboi. Dar Bucurestiul are ticalosi ca Ciucu si Bolojan la conducere! La fel de putinisti ca rușii! Dar după Antena 3 doar AUR e de vina!!

daniel50
daniel50  •  21 Ianuarie 2026, 16:17

Aveam un monitor flat dar in urma minciunilor s-a curbat, si Hitler a luptat impotriva familiei Rothschilds ca sa nu puna stapinire pe toate bancile din Germania. Din aceast cauza au fost cele doua razboaie mondiale, astazi asa numitele false razboaie sunt pentru imbogatirea elitei mondiale, Zelenski, Van der Liar EU, Trump si toti evreii din familiile de la putere fac miliarde de euro cu asa zisele razboaie. Asta este realitatea.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează
Close