FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”

Florin Tănase// FOTO: Imago Images
Florin Tănase// FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 27 iunie 2026, 21:07 / Actualizat sambata, 27 iunie 2026 21:51

Răsturnare de situație la FCSB! Florin Tănase (31 de ani) și Gigi Becali (68 de ani) au ajuns până la urmă la un acord, iar internaționalul român va semna prelungirea de contract intens discutată în ultimele săptămâni.

Florin Tănase va pleca mâine dimineață în Olanda, pentru a se alătura lotului în cantonament.

Gigi Becali a ajuns la un acord cu Florin Tănase: „Bă, erai prieten cu mine!”

Într-o intervenție în cadrul emisiunii „Fotbal Club” de la Digi Sport, Gigi Becali a confirmat că a ajuns la un acord cu Florin Tănase, jucător pe care se supărase că l-a amânat cu prelungirea contractului.

„Cu Tănase am vorbit acum o oră. Mi-a zis: «Sunteți supărat pe mine?». Și zic: «Nu sunt supărat». Adevărul e că Olaru mi-a scris un mesaj de recunoștință, că toată viața o să-mi mulțumească, frumos. Trebuia să lași omul să plece, nu pleca niciodată pe 5 milioane (n.r. cât era clauza de reziliere).

I-am zis lui Tănase: «Nu, tată, nu sunt supărat. Eu am primit lecția. Tu ești fotbalist, pleci în India sau China, unde vrei tu. Erai prieten cu mine».

Și mă întreabă «Deci, cum rămâne?». Și zic: «Cum vrei tu!». Rămâne contractul pe doi ani. El voia pe 4. Și atunci a zis: «Da, așa rămâne. Credeam că nu mă mai vreți». Eu când nu vreau pe cineva zic pe față că nu mai vreau și gata.

Și a zis: «Bine, ce să fac să nu mai fiți supărat?». Și zic: «Ia avionul mâine dimineață și du-te acolo (n.r. în cantonament), după vii și semnezi contractul».

Am păcălit vreodată pe cineva? Am zis în viața mea un cuvânt și nu l-am respectat? Pleacă mâine dimineață la ora 11. Nu e semnat contractul, dar e făcut. E pe doi ani, același salariu. Am scos bonusurile. Îi dădeam 25.000 de euro la fiecare meci câștigat în grupele europene.

A luat și de acolo vreo 200-300.000 de euro. Numai el! Nu poți să dai tuturor jucătorilor. Dacă sunt 20 de jucători, le dai 500.000 de euro? Păi iei 450.000 (n.r. pentru o victorie) și le dai 500.000 lor? A zis că e de acord și gata. Bonusul i-a rămas de 300.000 de euro de calificare în cupele europene”, a povestit Gigi Becali.

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
flojo
flojo  •  27 Iunie 2026, 22:49
Postat de popescu3dzn pe 27 Iunie 2026, 22:21

Nu scăpați. Încă un an in care ne vom bate joc de Dinamo

Și-a bătut viața joc de tine destul!

popescu3dzn
popescu3dzn  •  27 Iunie 2026, 22:21
Postat de flojo pe 27 Iunie 2026, 21:53

Circul Berceni continuă! N-am scăpat de cascadoriile penibilului!

Nu scăpați. Încă un an in care ne vom bate joc de Dinamo

Van_Basten26
Van_Basten26  •  27 Iunie 2026, 22:17

Incredibil! Toate femeile de varsta a treia privesc cu sufletul la gura aceasta telenovela fecesebista.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează