Meciurile
zilei

FOTO Lamine Yamal, surprins șchiopătând după semifinala de la CM

Articol de - Publicat miercuri, 15 iulie 2026, 11:09 / Actualizat miercuri, 15 iulie 2026 13:58

Lamine Yamal (19 ani), starul Spaniei, a fost surprins în timp ce șchiopăta imediat după semifinala câștigată în fața Franței, scor 2-0. Panica s-a instalat imediat printre fani, dar Luis de la Fuente, selecționerul ibericilor, a lămurit situația și a transmis că nu este nimic grav.

Totuși, Lamine Yamal are un istoric de accidentări pe parcursul sezonului, dar și a turneului final a venit cu o problemă medicală, motiv pentru care staff-ul tehnic i-a dozat cu atenție minutele pe parcursul întregului campionat.

Lamine Yamal a șchiopătat după Franța - Spania. Luis de la Fuente: „Din câte știu, nu are nimic”

La finalul partidei disputate la Dallas, Lamine Yamal a urcat în tribună pentru a se bucura alături de familia sa. Atunci, jurnaliștii spanioli de la AS, l-au filmat, iar pe video se vedea clar cum Lamine Yamal șchiopăta și avea un mers greoi, evident resimțind dureri.

+2 FOTO

Luis de la Fuente, selecționerul Spaniei, a anunțat că vedeta nu este în pericol pentru ultimul act al turneului final: „Din câte știu eu, nu are nimic, iar Pedro Porro suferă de o suprasolicitare, care va trebui evaluată”

Vedetele Spaniei au acuzat jocul dur la francezilor: „Este o rușine, au fost 15 intervenții brutale!”

În opinia spaniolilor, jocul prestat de echipa lui Didier Deschamps a fost extrem de dur. Imediat după partidă, Rodri i-a acuzat pe francezi că l-au luat la țintă pe Lamine Yamal și că arbitrii au permis acest lucru.

Statistica oficială spune că Lamine Yamal a fost faultat doar o singură dată (la faza penalty-ului din care Spania a deschis scorul). Rodri, jucătorul care a luat cuvântul, a avut cele mai multe faulturi comise: 4. Cel mai faultat jucător de pe teren a fost Michael Olise, decarul francez.

Asta se întâmplă de trei meciuri. Îmi este clar că nu orice contact este un fault, dar vorbim despre zece sau cincisprezece situații în care băiatul a ajuns pe gazon după ce a fost oprit printr-un fault evident. Astfel de lucruri trebuie sancționate, altfel fotbaliștii adverși vor continua să-l lovească fără pedeapsă. Astăzi, această toleranță a fost destul de evidentă

-Rodri, mijlocașul Spaniei și al celor de la Manchester City

Citește și:
Internetul a explodat! Cele mai tari meme-uri după ce Spania a învins-o pe Franța în semifinale » „Dictatorul” Mbappe a devenit bebelușul lui Yamal
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Internetul a explodat! Cele mai tari meme-uri după ce Spania a învins-o pe Franța în semifinale » „Dictatorul” Mbappe a devenit bebelușul lui Yamal
Împăcarea momentului în fotbal » Fotografia „interzisă” care i-a dat de gol
Stiri extrasport
Împăcarea momentului în fotbal » Fotografia „interzisă” care i-a dat de gol
Mbappe nu s-a cenzurat în fața jurnaliștilor
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Mbappe nu s-a cenzurat în fața jurnaliștilor
Luis de la Fuente a dat declarația serii după calificarea Spaniei în finala CM 2026: „Așa am auzit de atâtea ori”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Luis de la Fuente a dat declarația serii după calificarea Spaniei în finala CM 2026: „Așa am auzit de atâtea ori”
DOCUMENT Arme fabricate 100% în România. A fost încheiat totuși un contract pentru armament de infanterie (SAI), finanțat cu 816 milioane euro din SAFE
Profit.ro
DOCUMENT Arme fabricate 100% în România. A fost încheiat totuși un contract pentru armament de infanterie (SAI), finanțat cu 816 milioane euro din SAFE
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Simona Halep i-a răspuns public lui Ion Țiriac junior, după comentariul legat de imaginile din loja de la Wimbledon

Le mai recunoști? Fostele prezentatoare ale știrilor sportive au atras toate privirile la evenimentul lui Cătălin Botezatu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Close