SPORTURI  »  BASCHET  »  EVENIMENT

GALERIEI 400 de jucători la competiția de baschet 3x3 » Meciuri spectaculoase + show cu vedete în Parcul Liniei

Articol de - Publicat luni, 17 august 2026, 15:51 / Actualizat luni, 17 august 2026 15:56

Aproape 400 de jucători din 41 de orașe s-au duelat, în weekend, la București, în competiția oficială de baschet 3x3 din cadrul Sport Arena Streetball. 100 de echipe au intrat în lupta pentru premiile puse în joc, iar competiția feminină a înregistrat cea mai numeroasă participare din acest an, cu 17 echipe înscrise.

Turneul de la Parcul Liniei a reprezentat și una dintre ultimele șanse pentru jucători de a acumula puncte în vederea calificării la marea finală din 11-13 septembrie. Cei mai bine clasați baschetbaliști de la fiecare categorie vor avea posibilitatea să-și formeze echipa pentru ultimul turneu al sezonului și să lupte pentru titlul BCR Sport Arena Streetball 2026.

+18 FOTO

Cine sunt câștigătorii ediției la Sport Arena Streetball

La Open Feminin, trofeul i-a revenit echipei Grota, condusă de Neire Mihăilescu. La doar 18 ani, jucătoarea a avut o evoluție remarcabilă, cu 16 puncte marcate în trei meciuri și patru reușite de la distanță. Performanța i-a adus și titlul de cea mai bună jucătoare a competiției.

În competiția masculină, Artem Lopukhov a fost desemnat cel mai bun jucător. Acesta a înscris 44 de puncte în cinci partide pentru Belelele lu Impresar, dintre care 31 din interiorul semicercului. Echipa sa a câștigat categoric finala, 21-8, în fața celor de la Ecoland.

Un alt moment important al turneului a fost victoria echipei Cleanță 2.0 la categoria sub 18 ani. Trofeul i-a fost înmânat chiar de Virgil Stănescu lui Remi Stănescu, fiul fostului baschetbalist, care a oficiat festivitatea de premiere.

Premiul MVP Rising Star, oferit de Horizon Europe, a fost câștigat de Mihai Filip, tot de la Cleanță 2.0. Acesta a reușit 44 de puncte în cinci meciuri, dintre care 13 în finala câștigată cu 21-17 în fața echipei Calu stă pe șa.

Evenimentul a depășit însă granițele baschetului 3x3. Peste 5.000 de oameni au făcut sport în Parcul Liniei pe parcursul celor trei zile, având la dispoziție activități precum rugby, volei, tenis de masă, badminton, mini-fotbal, fotbal-tenis, darts, roundnet, jocuri pe consolă și jocuri arcade.

+18 FOTO

Vedetele au făcut show sub panou

Spectacolul sportiv a avut și invitați speciali. Campioana olimpică la judo de la Beijing 2008, Alina Dumitru, a schimbat tatami-ul cu terenul de baschet și a făcut echipă cu Virgil Stănescu într-un meci demonstrativ de baschet 3x3. Cei doi i-au avut ca adversari pe foștii fotbaliști Andrei Cristea și Costin Lazăr.

Evenimentul a fost completat de reprezentații ale artiștilor Circului Metropolitan București, precum și de momente de dans și majorete susținute de clubul Drag de Măgurele.

„Cel de-al cincilea eveniment BCR Sport Arena Streetball din 2026 a adus sportul în inima comunității din Sectorul 6 într-un concept dedicat tuturor membrilor familiei, în care spiritul de competiție se îmbină cu experiența unui festival de sport urban”, au transmis organizatorii.

Citește și:
„Eu am dat mesaj să vin la FCSB” » Garita explică revenirea în România: „Dacă nu joc, iau banii și plec”
Superliga
„Eu am dat mesaj să vin la FCSB” » Garita explică revenirea în România: „Dacă nu joc, iau banii și plec”
Gheorghe Hagi, la superlativ despre un jucător din Superligă: „Fără minge, aleargă și noaptea în somn”
Nationala
Gheorghe Hagi, la superlativ despre un jucător din Superligă: „Fără minge, aleargă și noaptea în somn”
Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living
Campionate
Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living
Apelul lui Garry Kasparov ar provoca prăpăd în Rusia, inclusiv pentru „păpușa lui Vladimir Putin”: „Așa ar simți serios problemele”
Altele
Apelul lui Garry Kasparov ar provoca prăpăd în Rusia, inclusiv pentru „păpușa lui Vladimir Putin”: „Așa ar simți serios problemele”
ULTIMA ORĂ Scumpire în benzinării la o zi de la marea ieftinire fiscală. Liderul pieței a majorat prețul motorinei, care a sărit de 10 lei și în stațiile Petrom
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Scumpire în benzinării la o zi de la marea ieftinire fiscală. Liderul pieței a majorat prețul motorinei, care a sărit de 10 lei și în stațiile Petrom
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează