SPORTURI  »  AUTO  »  REGULAMENT

Rămîne punctajul

Articol de GSP - Publicat marti, 24 martie 2009 00:00

FIA a revenit asupra deciziei prin care urma să fie declarat campion pilotul cu cele mai multe curse cîştigate. Noua regulă va intra însă în vigoare din 2010

Formula 1 nu mai este ce a fost Invocînd creşterea spec ta culozităţii curselor şi re du cerea costurilor, Consiliul Mondial al FIA a făcut cîteva modificări “istorice” la regulament. Cea mai importantă este aceea ca după ultima cursă a sezonului să fie desemnat campion mondial pilotul cu cele mai multe victorii, indiferent de punctele acumulate. Proiectul, care-i aparţine lui Bernie Ecclestone, a fost deja aprobat de FIA. Ceea ce, de exemplu, înseamnă că dacă pilotul “X” cîştigă 3 curse şi în rest nu face nimic, iar pilotul “Y” termină numai pe 2 şi acumulează o grăma dă de puncte, “X” devine campion.

3 curse trebuie să reziste un motor şi nu două ca pînă acum

Decizia urma să intre în vigoare chiar din acest sezon, fapt care a generat o serie de nemulţumiri în rîndul echipelor, mai ales că ele n-au fost întrebate. Văzînd că n-are mulţi susţinători în rîndul acestora, Ecclestone a fost nevoit s-o lase mai moale , amînînd noua regulă pentru viitorul sezon.:(

AERODINAMICA MAŞINILOR RESTRICŢIONATĂ
Noile reguli de ordin tehnic elaborate de FIA pentru acest an competiţional au drept scop sporirea atractivităţii curselor, prin încurajarea depăşirilor. Pentru aceasta, aerodinamica monoposturilor a fost restricţionată şi standardizată, iar pneurile de tip “grooves”, profilate, au fost înlocuite de tradiţionalele slick-uri. O parte dintre piloţi, dar şi unele echipe nu sînt însă de aceeaşi părere cu FIA.:(