SPORTURI  »  AUTO  »  MOTO GP

FOTO! Valentino Rossi începe o nouă eră la Ducati. Vezi imagini de la prezentarea oficială!

Articol de GSP - Publicat joi, 13 ianuarie 2011 00:00

Locul trei ocupat la finalul sezonului trecut l-a convins pe Valentino Rossi că nu mai poate face prea multe lucruri la Yamaha, aşa că "Il Dottore" va ataca titlul mondial ]n 2011 pe motocicleta Desmosedici a celor de la Ducati. Îl va avea alături pe Nicky Hayden, şi el campion mondial, în 2006.

Deţinător al celor mai multor recorduri în motomondialul de viteză, Vale Rossi a fost prezentat în urmă cu cîteva zile la echipa din Bologna iar ieri a făcut cunoştinţă cu motocicleta care, speră el, îi va aduce cel de-al 8-lea titlu la Moto GP şi cel de-al 10-lea titlu din carieră.

Riderul italian în vîrstă de 31 de ani a cîştigat cîte un titlu la clasele 125cc, respectiv 250cc, ambele alături de Aprilia. La clasa regină, Rossi a cîştigat 3 titluri de campion mondial pentru Honda şi 4 titluri pentru Yamaha.