După ce a văzut Duster-ul în carne şi oase, Gazeta face analiza noului model » Pro şi contra
SUV-ul Daciei reprezintă un pas imens pentru constructor. Poziţionarea low-cost are însă şi unele neajunsuriPrimul SUV din istoria constructorului de la Mioveni are toate premisele să rescrie istoria modelelor "4x4". Preţul de pornire fără concurenţă al Duster-ului cu tracţiune integrală, de 12.300 de euro (TVA inclus), îi va pune pe mulţi pe gînduri, dacă avem în vedere că, la banii aceştia, nu găseşti pe piaţă decît cel mult o compactă sau o maşină cu arhitectură de off-roader.
Sistemul "4x4" face diferenţa, chiar dacă ajută mai mult în lupta, urbană sau extraurbană, cu noroiul şi
zăpada! Nu vă aşteptaţi ca Duster-ul să aibă abilităţile unui Freelander II dar, dacă avem în vedere garda la sol de 210 mm, unghiurile de atac (30 de grade) şi degajare (36 de grade), precum şi "integrala" de sorginte Nissan, SUV-ul românesc s-ar putea să nu dezamăgească în teren. Râmîne de văzut la drive-test! Iar spaţiul şi confortul oferite nu prea au nici ele egal.
Clapetă imensăE clar că Duster-ul a făcut un uriaş pas înainte din punct de vedere al designului . Cu toate acestea însă, nu pot fi trecute cu vederea cîteva aspecte. Capacul
buşonului de alimentare e aproape cît cel al unui laptop de 13 inch. La Duster-ul "4x2" lipseşte locul pentru roata de rezervă!
Fără aer condiţionat la versiunea de bazăCel mai ieftin Duster, cel de 10.500 de euro, nu are aer condiţionat şi nici nu se poate pune ca opţiune. Mai mult, nici versiunea următoare, "Ambiance", nu dispune de AC, clientul fiind nevoit să scoată din buzunar încă 750 de euro. Rezultatul: cel mai ieftin Duster cu AC ajunge la 11.750 de euro, în variantă "4x2", şi la 13.500 de euro, în cazul celui "4x4". Iar sistemul de control al stabilităţii (ESP), care îl înglobează şi pe cel antipatinaj (ASR), costă şi el 250 de euro în plus şi nu se poate pune decît pe modelul cu motor diesel 1.5 dCi,110 CP.
Metehne din trecutOrice ar face, se pare că cei de la Dacia au rămas blocaţi într-o buclă temporală ce îşi are originea pe vremea Novei. Butoanele pentru comanda sistemelor de ventilaţie şi de aer condiţionat seamănă cu nişte
robineţi. Cele pentru comanda geamurilor electrice spate sînt tot pe podea, între scaunele faţă. "Piesa de rezistenţă" rămîne comutatorul pentru reglarea farurilor. Are aceeaşi formă şi merge la fel ca la Berlină.
13.500 de euro (TVA inclus) costă cel mai ieftin Duster "4x4" cu aer condiţionat
17.250 de euro (TVA inclus) trebuie să scoateţi din buzunar pentru un Duster full-option: piele, sistem antipatinaj (ASR), 4 airbag-uri, geamuri electrice faţă/spate şi altele
Totul despre: suv,
analiza,
dacia duster,
noutati auto
Trimite-i mesaj
Profil
Hai sa comentam pe ceea ce este nu asa din ce am auzit noi: Toate comparatiile trebuie facute pentru un Duster de 17000 contra concurenta si aici ma refer doar la 4x4. Uitati-va la alte marci si vorbiti dupa aia de pret...intradevar Dusterul nu-ti ofera multe ci doar strictul necesar, nu iti iei 4x4 sa te duci cu el la terase prin Dorobanti ! Iti iei un Duster doar pt ca ai nevoie! iar nevoia asta nu e scumpa!
Pe gustul tau!
Mircea Lucescu, cel mai cunoscut antrenor român, a acordat un interviu-eveniment pentru Libertatea cu ocazia aniversarii zilei de nastere. “Il Luce” a vorbit deschis despre victorii si despre esecuri, despre regrete si despre planuri de viitor. Libertatea: Cum va simtiti la 65 de ani? Mircea Lucescu: Sincer, daca nu ar trebui sa numar anii la fiecare aniversare, n-as sti ca am ajuns la vârsta asta. La cum ma simt din punct de vedere fizic si psihic, mai mult de 50 de ani nu am. Ce va motiveaza sa continuati sa profesati? Pasiunea pentru fotbal. Datorita acestui sport sunt cine sunt, el mi-a oferit tot ce am. Antrenez de multa vreme si am obtinut destule trofee, dar dorinta de a câstiga nu s-a estompat odata cu scurgerea timpului. Nici nu cred ca as putea trai altfel. Care este urmatorul obiectiv al carierei? Vreau sa le ofer conducatorilor lui Sahtior Donetk, jucatorilor si suporterilor inca o satisfactie: calificarea in primavara Ligii Campionilor. O dorinta anume in privinta vietii personale? Am, dar este legata tot de fotbal (râde). Vreau ca fiul meu, Razvan, sa-mi calce pe urme si sa aiba o cariera de antrenor la fel de frumoasa. In primul rând, imi doresc sa reuseasca ca selectioner al României. Victoria cu Italia, din 1983, de neuitat Cum va petreceti timpul liber? Mi-a placut intotdeauna sa citesc. In copilarie si in adolescenta devoram orice carte care imi pica in mâna, de la volume de beletristica la romane politiste si de spionaj. Acum sunt mai atras de genul memorialistic, de biografii. Ma fascineaza viata personalitatilor care au facut istorie in orice domeniu. Care este cea mai mare satisfactie profesionala? Victoria impotriva Italiei din 1983 (n.r. - 1-0), nu incape discutie. Am câstigat eu si Cupa UEFA, cu Sahtior, sau Supercupa Europei, cu Galatasaray, dar nimic nu se compara cu meciul ala! Va dati seama? Eu, un antrenor tânar, fascinat de fotbalul italian si de “squadra azzurra”, am batut campioana mondiala! Ce emotii am avut atunci! Dar cel mai mare regret? Faptul ca nu mi s-a permis sa continui la echipa nationala, pentru ca am fost indepartat de familia Ceausescu (n.r. - in 1986). Am fost profund dezamagit si nu imi face nici o placere sa-mi amintesc acel episod. Vrea alta provocare Contractul lui Mircea Lucescu cu Sahtior Donetk expira anul viitor si tehnicianul român este pregatit pentru o noua provocare. “Nici nu ma gândesc sa ma retrag! Voi accepta o noua provocare când ma voi desparti de Sahtior, fiti siguri de asta”, ne-a declarat “Il Luce”. Petrece cu familia Mircea Lucescu sarbatoreste implinirea vârstei de 65 de ani la Donetk, alaturi de prieteni si de familie. De la petrecere nu vor lipsi Nelly, sotia sa, Razvan Lucescu, fiul sau si selectionerul României, si Matei, nepotul sau, care au sosit in Ucraina inca de marti.
Trimite-i mesaj
Profil
Trimite-i mesaj
Profil