FOTBAL  »  AMICALE  »  FARUL - STEAUA 1-2

Articol de - Publicat sambata, 28 martie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 28 martie 2015 18:01

Steaua s-a impus astăzi în amicalul disputat la Constanţa, 2-1 cu Farul, goluri marcate de Ţucudean şi Stanciu, respectiv Enciu.
Pe un teren noroios şi în faţa a puţin peste 200 de spectatori, Costel Gâlcă le-a oferit minute jucătorilor care au evoluat mai puţin în acest sezon. Vîlceanu, Enceanu sau Neagu au încercat să îl impresioneze pe tehnician, însă numai primul a părut să aibă succes.

Constănţenii au deschis scorul după jumătate de oră de joc după un penalty făcut de Toşca şi transformat de Enciu. Trei minute mai tîrziu, Steaua a reuşit să egaleze tot după o lovitură de pedeapsă, convertită în gol de Ţucudean. Cu ceva emoţii, atacantul fiind nevoit să aşeze balonul lîngă o baltă la punctul cu var.

Campioana s-a impus graţie golului marcat de Stanciu, după o serie de gafe în careul constănţenilor. Latovlevici a avut şi el la dispoziţie o repriză să arate că poate reveni în primul "11" al campioanei, însă a arătat departe de cea mai bună formă a lui.

Steaua şi Farul s-au aflat din nou faţă în faţă după 5 ani. Ultima întîlnire oficială dintre cele două echipe avusese loc în aprilie 2009, în Ghencea, partida încheindu-se cu scorul de 1-1, golurile fiind marcate de Bogdan Stancu şi Chico. La finalul acelui sezon, constănţenii au retrogradat în liga secundă.

Desfăşurarea livetext a meciului:

FINAL 2-1 pentru Steaua
Min 75 - Iese Vîlceanu şi intră Constantinescu
Min 73 - Vîlceanu şutează puternic de la 20 de metri, dar Neagu respinge în corner
Min 69
- Filip trage pe jos de la 40 de metri, direct în braţele portarului
Min 62 - Rîpă îi lasă locul lui Luchin
Min 59 - Iese Tamaş şi intră Pham
Min 49 - Gol Steaua! Stanciu înscrie după o bîlbîială în apărarea adversară
A început repriza secundă
Ţucudean, Guilherme şi Enceanu sînt înlocuiţi de N. Stanciu, Latovlevici şi Bourceanu
PAUZĂ
Min 45 - Ţucudean reia cu capul puţin peste poartă
Min 41 - Neagu este lansat excelent în careul advers, însă ratează un stop simplu
Min 33 - Gol Steaua!
Ţucudean egalează cu un şut puternic de la 11 metri
Min 33
- Enceanu este faultat în careu, iar arbitrul dictează penalty
Min 30 - Gol Farul! Enciu deschide scorul
Min 29 - Arbitrul acordă un penalty uşor pentru Farul, după un presupus fault al lui Toşca. Fundaşul Stelei este avertizat
Min 28 - Enciu reia cu capul din 5 metri pe lîngă poartă
Min 24
- Vîlceanu încearcă o pasă cu călcîiul, însă este anticipat de Cioinac
Min 21 - Steaua combină de minute bune în preajma careului advers, însă nu reuşeşte să îşi creeze ocazii
Min 11 - Enceanu şutează pe lîngă poartă de la 20 de metri
Min 5
- Niţă iese hazardat la o centrare la marginea careului, însă Janu
Min 4 - Niţă intervine excelent în faţa lui Enciu
A început meciul!

Echipa de start a Stelei: Niţă - Rîpă, Tamaş, Toşca, Guilherme - I. Neagu, L. Filip - G. Iancu, Vîlceanu, Enceanu - Ţucudean
Rezerve: Dobre - Luchin, N. Stanciu, Latovlevici, Pham-Huy, Constantinescu, Bourceanu