FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA

VIDEO+FOTO Steaua s-a dezlănțuit în Slovenia! Gol după gol în primul amical din cantonament, achizițiile s-au remarcat din primele minute

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 iunie 2016 09:24

Steaua a câștigat primul amical din Slovenia, 7-0 cu Turnisce, o formație din liga a treia.

Vicecampionii și-au intrat ceva mai greu în ritm. Reghe a început cu o formulă experimentală, cu puștii Simion și Mario printre titulari, dar și cu Tudorie în defensivă. Mutările au funcționat, însă în fața unui adversar net inferior. Până la pauză, Hamroun (36), Golubovici (40) și Enceanu (45) au marcat pentru ”roș-albaștri”.

După pauză, Reghe a schimbat complet echipa, mizând pe un 4-3-3 cu Popescu, Achim și Aganovici printre titulari. Aganovici s-a remarcat imediat, ratând două mari ocazii, după care a centrat perfect la faza golului marcat de Achim.

Onțel continuă să rămână o surpriză plăcută. După ce a marcat primul său gol în Liga 1 la sfârșitul sezonului trecut, tânărul atacant a pasat acum la golul de 5-0 marcat de Muniru. Pe final de meci, Mihalcea a înscris cu o execuție curajoasă din penalty, în timp ce Ștefănescu a înscris pentru 7-0.

Din cauza unei furtuni, meciul a fost oprit cu cinci minute mai devreme.

6 iulie Steaua - NEC Nijmegen (Olanda)
8 iulie Steaua - Charleroi (Belgia)
10 iulie Steaua - Samara (Rusia)
13 iulie Steaua - PAOK Salonic (Grecia)

FINAL Steaua - Turnisce 7-0
(Hamroun 36, Golubovici 40, Enceanu 45, Vl. Achim 67, Muniru 70, Vl. Mihalcea 81-pen., Ștefănescu 84)

Min 85 - FINAL DE MECI! O furtună puternică oprește partida cu cinci minute înainte de final

Min 84 - GOOOOOOOOL STEAUA! Ștefănescu înscrie și el

Min 81 - GOOOOOOOOL STEAUA! Mihalcea înscrie din penalty cu o ”scăriță

Min 71 - Onțel, Aganovici și Achim sunt înlocuiți de Ștefănescu, Chitoșcă și Bota

Min 70 - GOOOOOOOOL STEAUA! Onțel trimite în fața porții, de unde Muniru reia în plasă

Min 67 - GOOOOOOOOL STEAUA! Aganovici centrează în fața porții, însă șutul lui Vâlceanu este blocat. Mingea ajunge la Achim, care înscrie cu un șut plasat din 9 metri

Min 65 - OCAZIE STEAUA! Aganovici trimite în bară din apropiere

Min 47 - Aganovici irosește o ocazie importantă în debutul reprizei

Așa cum a anunțat, Reghe a schimbat complet echipa în partea a doua:

Cojocaru - G. Enache, Varela (cpt), Toșca, D. Popescu - Muniru, Vl. Achim, Aganovici - Vîlceanu, Onțel, Vl. Mihalcea

PAUZĂ

Min 45 - GOOOOOOOOL STEAUA! Enceanu scapă pe contraatac și mărește diferența

Min 44 - Hamroun ratează din nou singur cu portarul

Min 40 - GOOOOOOOOL STEAUA! Gafă în apărarea slovenilor care pasează greșit în apropiere de propriul careu. Golubovici recuperează și îl execută pe portarul advers

Min 36 - GOOOOOOOOL STEAUA! Golubovici obține o lovitură liberă la marginea careului, transformată în gol de Hamroun, cu un șut puternic în dreapta portarului

Min 22 - OCAZIE STEAUA! O. Popescu trage puternic de la 20 de metri, însă portarul slovenilor reține în doi timpi

Între timp, câțiva fani sloveni pregătesc grătarul pentru un picnic de toată frumusețea :D

Min 21 - OCAZIE STEAUA! Golubovici primește o minge în careu într-o poziție bună, dar trimite pe lângă

Min 19 - OCAZIE STEAUA! Bourceanu trimite excelent în careu, Golubovici oprește balonul pentru Enceanu, dar mijlocașul șutează slab pe centru

Min 14 - OCAZIE STEAUA! Bourceanu îl lansează excelent în careul advers pe Hamroun, însă mijlocașul Stelei, scăpat singur cu portarul, nu reușește să îl învingă

Min 5 - Tudorie e folosit de Reghe pe postul de fundaș central și primește sfaturi încă din primele minute de la Tamaș, colegul său din defensivă. Atacant de meserie, fostul gălățean a preluat numărul 9 de la Marica.

A început meciul

18:00 În primul "11" al Stelei este și un puști de 16 ani: Mario Mihai, mijlocaș, produs al centrului de copii al Stelei. El a fost remarcat în trecut și de Mirel Rădoi.

17:58 Mingea cu care se va juca este adusă la centru de un parașutist. Câțiva fani ai vicecampioanei sunt prezenți la meci.

17:50 Prima surpriză la Steaua, Enceanu evoluează cu numărul 10, dar acest lucru se va întâmpla numai până la revenirea lui Stanciu. Golubovici va îmbrăca numărul 30.