FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - SLOVAN BRATISLAVA 1-2

VIDEO + FOTO » Steaua - Slovan Bratislava 1-2 » Denis Alibec a reușit primul său gol, dar apărarea lui Reghe scârțâie din toate încheieturile!

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 ianuarie 2017 18:22

Steaua a pierdut al 4-lea amical al iernii în fața celor de la Slovan Bratislava, scor 1-2.

Slovacii au deschis scorul în minutul 20, însă Steaua a egalat după doar două minute după o lovitură liberă executată fabulos de Denis Alibec, aflat la primul gol la Steaua.

Slovan a jucat mai bine și în a doua repriză, iar în cele din urmă, pe fondul nesiguranței din apărarea Stelei, slovacii au reușit să înscrie golul victoriei cu 15 minute înainte de final, într-o fază în care Momcilovici a plonjat disperat, iar portarul nu a avut ce să facă!

Steaua nu a avut ocazii, în schimb, slovacii au forțat apărarea stelistă în repetate rânduri. Gnohere nu s-a văzut, în timp ce Alibec a fost foarte activ, fiind și eliminat pe final, pentru proteste.

Steaua mai are de jucat două amicale în această iarnă, cu Wisla Cracovia și Hajduk Split, înaintea revenirii în țară, unde va întâlni CFR Cluj în prima etapă din acest an.

Steaua: Fl. Niță - Ov. Popescu, Moke, Tamaș. Momcilovici - Pintilii, Muniru - Jakolis, Alibec, De Amorim - Gnohere

***

FINAL Steaua - Slovan Bratislava 1-2 (Alibec 22' /Lesly de Sa 20', Cleber 76)

FLUIER FINAL!
min. 79:
Mare ratare a lui Slovan. Un jucător este găsit liber în mijlocul careului, reia cu capul puțin pe lângă poarta lui Stăncioiu
min. 76: GOL SLOVAN! Gafă apărarea Stelei! Momcilovici cade inexplicabil din picioare, mingea ajunge la un adversar, care îl învinge fără probleme pe Niță. Cleber e marcatorul golului
min. 72:
Momcilovici reia cu capul, mingea se duce peste poartă. Mare ocazie a Stelei, fundașul stânga a fost într-o poziție foarte bună
min. 70:
Vlad Achim și Boldrin intră în locul lui Gnohere și Pintilii . În lipsa lui Pintilii, Alibec a preluat banderola de căpitan
min. 66:
Gnohere trage de la mare distanță, fără probleme pentru portarul advers care reține
min. 64:
Șut al slovacilor din unghi, mingea este reținută cu ușurință de Stăncioiu
min. 60:
Slovan Bratislava a schimbat aproape toată echipă
min. 50:
Mihai Bălașa intră în locul lui Ovidiu Popescu, Enache a intrat în locul lui De Amorim, iar Niță îi lasă locul lui Stăncioiu
min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45:
PAUZĂ! Meciul n-a mai fost foarte spectaculos după cele două reușite.
min 24: GOOL STEAUA! Alibec a marcat cu un șut de la 25 de metri, din lovitură liberă, care s-a dus în vinclul porții lui Slovan
min 22: Gol Slovan! Slovacii au marcat cu o lovitură de cap din centrul careului a lui Lesly de Sa
min 16:
Jakolis a primit o pasă excelentă pe culoar, dar șutul său, de la marginea careului, s-a dus peste poartă
min 14:
Jakolis a pătruns pe partrea dreaptă, dar centrarea lui a fost blocată.
min 10:
Meciul se joacă foarte mult la mijlocul terenului. Până acum, niciuna dintre echipe nu a avut vreo ocazie de gol.
min 1:
A început meciul.  Slovan a avut lovitura de start

Până acum, Steaua a jucat trei amicale în acest stagiu de pregătire, al doilea al iernii. Elevii lui Reghe au o victorie, un egal și o înfrângere.