FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CSC DUMBRĂVIȚA - RAPID 1-4

Adrian Mutu e deja cu gândul la duelul cu Farul și Hagi: „Noi suntem favoriți. Abia așteptăm să jucăm”

Adrian Mutu, antrenor Rapid // foto: captură Digisport

Articol de GSP - Publicat marti, 18 octombrie 2022 20:23 / Actualizat miercuri, 19 octombrie 2022 01:05

Adrian Mutu (43 de ani), antrenorul lui Rapid, a oferit primele declarații după victoria cu CSC Dumbrăvița, 4-1, din grupele Cupei României.

Adrian Mutu nu a vorbit foarte mult despre meciul de Cupă, concentrându-se mai degrabă la următorul duel de campionat, vineri, 21 octombrie, cu Farul.

Antrenori legendari, fotbaliști de Liga Campionilor » Cine sunt adversarii României U21 în grupa de la Euro 2023
Euro 2023

Adrian Mutu, după CSC Dumbrăvița - Rapid 1-4: „Scor lejer”

„Nu aș putea spune că a fost complicat începutul de meci, pentru că am început bine în primele 10 minute. Apoi, când am văzut că meciul nu e chiar așa greu, poate eram cu gândul mai degrabă la meciul cu Farul.

Dar e bine că am revenit, am egalat, am și ratat foarte multe ocazii în prima repriză, câteva dintre ele incredibile. În repriza a doua am rezolvat meciul cu un scor lejer. Diferența este normală. Mă bucur că am câștigat. Trebuie să uităm meciul ăsta și să pregătim meciul cu Farul.

Cupa este unul dintre obiectivele noastre, sper să mergem cât mai sus”, a afirmat Mutu.

Adrian Mutu: „Aștepăm Farul pe Giulești”

Întrebat dacă a fost surprins de egalul dintre Farul și CSM Alexandria, Mutu a răspuns:

Am văzut. Am văzut echipa lor, una de tineri, cu mulți titulari lăsați acasă. Problema lor. Rezultatul este surprinzător, te aștepți ca Farul să câștige, dar era să se întâmple și la noi în seara asta.

„Briliantul” se gândește deja la duelul de campionat cu Farul:

Așteptăm Farul pe Giulești, e un meci care pe care și abia așteptăm să-l jucăm. Favorită? Da, noi (n.r. - râde).

E derby-ul dintre echipele de pe primele două locuri. Și CFR-ul vine tare din spate, are două meciuri mai puțin, campionatul e complicat.

Mai multe știri din Cupa României:

Gică Hagi, atacuri în rafală după meciul din Cupă: „Fac deplasare de 400 de km, Rapidul joacă acasă! Întâmplare?” + acuză organizarea: „E meci oficial și nu avem așa ceva?!”

Decizie de neînțeles în Dumbrăvița - Rapid » Divizionara secundă nu a primit penalty, iar giuleștenii au marcat la faza următoare

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”